Ana sayfa Öne Çıkanlar Gergerlioğlu’na 2,5 yıl hapis cezası verildi

Gergerlioğlu’na 2,5 yıl hapis cezası verildi

PAYLAŞ

İnsan Hakları Aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, ‘terör propagandası’ yaptığı iddiasıyla 2,5 yıl hapis cezası verildi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı gerekçesiyle 2,5 yıl hapis cezası verildi. Gergerlioğlu, “Ben hayatım boyunca insan haklarından yana oldum. Çatışmaları reddettim, konusma ve uzlaşmadan yana oldum, kimlik ayırt etmeksizin ve özdeşleştirmeden herkesin hakkını savundum” dedi.

Gergerlioğlu, cezayla ilgili olarak, “22 Şubat 2018 tarihinde yapılan duruşmada bir barış gününde ‘çocuklar ölmesin, analar ağlamasın’ temasıyla oluşturulan mizansen fotoğrafın altına sosyal medya hesaplarımda ‘bu fotografa bakıp niye bu savaşın bitirip tüketmekten başka bir anlamı olmadığını anlarsınız. Analar aynı, bayraklar farklı..! Ölünce farkımız kalmıyor birbirimizden..! Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirildi yan yana dursun, eşitçe, kardeşce ve omuz omuza..!’ yazmamdan dolayı hakkımda terör örgütü propagandası yaptığım suçlamasıyla 2.5 yıl hapis cezası verilmiştir” dedi.
HAYATIM BOYUNCA İNSAN HAKLARINDAN YANA OLDUM’

Gergerlioğlu yaptığı açıklamada, “Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 22 Şubat 2018 tarihinde yapılan duruşmada bir barış gününde ‘çocuklar ölmesin, analar ağlamasın’ temasıyla oluşturulan mizansen fotoğrafın altına sosyal medya hesaplarımda ‘bu fotografa bakıp niye bu savaşın bitirip tüketmekten başka bir anlamı olmadığını anlarsınız. Analar aynı, bayraklar farklı..! Ölünce farkımız kalmıyor birbirimizden..! Çocuklarımızın tabutu yan yana duracağına, dirildi yan yana dursun, eşitçe, kardeşce ve omuz omuza..!’ yazmamdan dolayı hakkımda terör örgütü propagandası yaptığım suçlamasıyla 2.5 yıl hapis cezası verilmiştir” dedi.

“Ben hayatım boyunca insan haklarından yana oldum. Çatışmaları reddettim, konusma ve uzlaşmadan yana oldum, kimlik ayırt etmeksizin ve özdeşleştirmeden herkesin hakkını savundum” diyen Gergerlioğlu sözlerini “Hukukun rafa kaldırıldığı bu dönemde hakkımda verilen bu cok haksız kararı kabul etmiyor ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Bu topraklarda tüm kimliklerin, görüşlerin insan haklarına uygun, özgür bir hayatı yaşayabilmesi için mücadeleme devam edeceğim.

İnanılmaz zalimliklerin, vicdansızlıkların hukuk adına yapıldığı bu dönemin geçmesi için umudumu yitirmeyeceğim ve gerçek hukuka ulaşmak icin gayretime devam edeceğim” diyerek bitirdi.