Ana sayfa Öne Çıkanlar Gezici’nin son anketi: ‘Evet’ % 48,9 ‘Hayır’ % 51,1

Gezici’nin son anketi: ‘Evet’ % 48,9 ‘Hayır’ % 51,1

PAYLAŞ

Gezici’nin araştırmasına göre sandığa gitmeyen seçmen oranında artış görülüyor. Seçime katılım oranı arttıkça ‘hayır’ lehine bir fark yaratacağı düşünülüyor. Ankete göre ‘Evet’ oyları % 48,9 ‘Hayır’ oyları ise % 51,1 seviyesinde…

Araştırmada şu sonuçlar elde edildi:

*Sandığa gitmeyen seçmenin oranlarının % 17 – 18’e çıktığı görülüyor. Nedenlerin en başında yaklaşık % 55,6’sı sonuçların kendisinin vereceği bir oy ile değişmeyeceğine inanmaktadır.
*16 Nisan’da tercihinde kararsız olanların % 69,2’si sandıktan evet çıkacağına inanmaktadır. Bu durumda kararsız seçmenin tercihini etkileyeceği düşünülmektedir. Özellikle 1 Kasım ve 7 Haziran seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin yaklaşık % 70’i sandıktan evet çıkacağını düşünmektedir.
*Vatandaşların seçime katılım oranı arttıkça sonuçların ‘hayır’ lehine manidar fark göstereceği aşikârdır. AB ile yaşanan sorun eveti ilk etapta artıracağı gözlemlenmiş fakat evet oylarında tutunma ve kararlılık artığı görülmüştür fakat kararsız seçmenlerde ise görünür bir bulguya rastlanmamıştır.
*16 Nisan 2017 referandumda yurt içi ve yurt dışı genelinde yaklaşık 58 milyon 266 bin 349 kişinin oy kullanması beklenmektedir. Ancak yapılan araştırmalar doğrultusunda seçmenin yaklaşık %17’sinin sonuçların değişmesinde etkili olacağını düşünmediği için sandığa gitmeyeceği tahmin edilmektedir.
*Geçmiş seçimlere yönelik araştırmalarda bir diğer dikkat çeken nokta sandığa gitmeyen seçmenin yaş ortalaması ile ilgili durumdur. Gençlerin sandığa gitmeme eğiliminin orta yaş ve üstüne göre çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmada ise gençlerin seçimle ilgili beklentilerinin ya düşük olduğu görülmüş ya da farkındalık düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür.
*Özellikle eğitim düzeyi düşük ve meslek grubu ev hanımı, işsiz, esnaf olan grubun anayasa değişikliği ile ilgili nelerin değişeceği hakkında tam olarak bir bilgileri yoktur. Eğitim düzeyi yüksek olsa bile öğrencilerin ve özellikle 18-27 yaş arası seçmenin anayasa değişikliği hakkında tam bilgileri olmadığı görülmektedir.