Ana sayfa Manşet Gezi’deki polis şiddeti ‘faili meçhul’ oluyor

Gezi’deki polis şiddeti ‘faili meçhul’ oluyor

PAYLAŞ

Gezi eylemleri sırasında eylemcilere müdahale ederek yaralanmalarına neden olan, darp eden ve hakaretlerde bulunan görevli polisler ile ilgili yargı süreci gittikçe muammaya dönüşüyor. Gezi’de ayağından yaralanan Aydın Aydoğan ve arkadaşlarının görevli polisler hakkında yaptıkları başvurulardan 4,5 yıldır sonuç alınamıyor.

Söz konusu olayla ilgili tespit edilen 16 polisin çoğu zaman içerisinde Gülen grubuna yönelik operasyonlarda gözaltına alındı, bir kısmı da tutuklandı. Ancak bu kişiler hakkında Gezi olayları nedeniyle herhangi bir soruşturma yapılmadı. Israrlı başvurular üzerine görüntülerden sorumluluğu tespit edilen ve halen görevde olan 5 polisle ilgili de 14 Nisan’da İstanbul Valiliği, “soruşturma izni” vermedi.

Bölge mahkemesi valiliğin kararını kaldırdı

Aydoğan ve arkadaşları bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Dava Dairesi, İstanbul Valiliğinin “soruşturmaya izin vermeyen” kararını kaldırdı. İdare Mahkemesi kararında şu görüşlere yer verdi:

“Haklarında soruşturma izni istenenlerin, üzerlerine atılan fiilin efrada kötü muamelede bulunmak olmasına göre, kamuoyu adına kuvvei cebriye imaline, salahiyettar memurların, görevleri vasıtayi mahsusa tayini suretiyle hakaret etmesi, etkili eylemde bulunması gibi hareketleri sui muamele imaline ilişkin olup, bu durumda hazırlık soruşturması yapılmasının 4483 sayılı yasa kapsamında idari izne tabii olmadığı anlaşıldığından itirazın kabulüne, yasa kapsamı dışında verilen ‘soruşturma izni verilmemesine’ ilişkin kararın kaldırılmasına, genel hükümlere göre işlem yapılmak üzere dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ve Valiliğe gönderilmesine kesin olarak oy birliği ile karar verildi.”

Dosya faili meçhule

Mahkemenin “soruşturma yapılsın” anlamına gelen kararına rağmen soruşturmayı yürütmekle görevli olan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, ek kovuşturmaya yer olmadığına karar vererek, dosyayı bir süre sonra kapanmak üzere “Faili Meçhul Suçlar Bürosuna” yönlendirdi. Bölge İdare Mahkemesinin 11 Mayıs’ta verdiği karara rağmen savcılığın 12 Temmuz’da kararı hiçe sayarak dosyayı “Faili Meçhul Suçlar Bürosu”na göndermesine mağdurlardan da tepki geldi.

Savcı mahkeme kararını tanımadı

Dosyayı mahkemeye gönderen ve 4,5 yıldır adalet arayışında olan Aydın Aydoğan, savcılığın mahkeme kararını tanımadığını ve 3-5 ay sonra dosyanın kapatılmak istendiğini söyledi. Aydoğan, şöyle konuştu: “Süreç uzuyor biz de bunu AYM ve AİHM’e götüreceğiz ama sürekli iç hukuk yollarını uzatarak bizi oyalıyorlar. 4,5 yıldır oradan oraya attılar dosyayı, en sonunda geldiği yer burasıdır. Biz de ‘Soruşturmaya izin verilmediğine dair yazı verin’ dedik, vermediler.(dihaber)