Ana sayfa Ekonomi Gıda enflasyonunda Türkiye rekor kırdı

Gıda enflasyonunda Türkiye rekor kırdı

Geçen haftalarda patlayan patates soğan krizi ve gıdadaki enflasyon rakamlarının yüksekliği, Türkiye’yi bütün dünyada ilginç bir noktaya taşıdı. FAO verilerine göre, dünya tarım fiyatlarıyla Türkiye arasında da uçurum var

PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO gıda fiyatları endeksi mayısta yıllık yüzde 1,9 artarken, Türkiye’nin gıda enflasyonu yüzde 11 artış kaydetti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) gıda fiyatları endeksi, Türkiye’nin gıda enflasyonu ile küresel gıda enflasyonu arasındaki makasın devam ettiğini gözler önüne serdi.

FAO’nun endeksine göre aynı dönem itibariyle et fiyatları yıllık olarak yüzde 1,8, yağlar ise yüzde 10,7 gerileme kaydetti. Buna karşılık süt fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 11,5, tahıllarda ise yüzde 16,8 oldu.

Öte yandan, FAO’nun Küresel Gıda Fiyatları Endeksi, haziranda düşüş gösterdi ve böylece 2018 yılı fiyatlarında ilk defa gerileme yaşandı. Fiyatlarda küresel üretim beklentilerinin düşük olmasına rağmen yaşanan azalma, ticaret politikası anlaşmazlıklarının piyasalar üzerinde etkili olduğuna işaret ediyor. FAO Gıda Fiyat Endeksi, haziranda 173.7 puan oldu ve mayıs ayındaki seviyesinin yüzde 1.3 altında gerçekleşti.

Kaynak: Yeni Yaşam