Connect with us

Sürmanşet

“Göçmenleri kalın halat ve sopalarla dövdüler”

Published

on

İtalyan La Repubblica gazetesinin bugün iki tam sayfa ayırdığı “Deniz muharebesi” başlıklı habere göre, Libya Sahil Muhafızları ile Alman sivil toplum örgütü Sea-Watch geçen Pazartesi sabahı Libya açıklarında batmakta olan bir göçmen teknesine ulaştı.

Libya sahil muhafızları, Avrupa’ya kaçmak isteyen göçmenleri Libya’ya geri götürmek için zorla gemilerine bindirmeye başladı.

Bu sırada Sea-Watch örgütü de göçmenleri kurtararak İtalya kıyılarına taşımak üzere devreye girdi.

Bazı göçmenler Sea-Watch’un gemisine çıkmayı başarırken, Libya gemisine bindirilen kişiler de denize atlayarak gemiye ulaşmaya çalıştı. Libya sahil muhafızlarının bu sırada göçmenlerin kaçmasını önlemek için şiddet uyguladığı, bazılarını tekme ve halatlara dövdüğü belirtildi.

50 kişi öldü

Sea-Watch görevlileri, Libyalı sahil muhafızlarının kendilerini de şiddet kullanarak durdurmaya çalıştığını söyledi.

Bir Sea-Watch görevlisi La Repubblica’ya yaptığı açıklamada yaşananları şöyle anlattı:

“Libyalılar bizi durdurmak için her yolu denedi. Kulağa inanılmaz gibi gelse de üzerimize patates bile attılar. Gerilimi daha da artırmamak için biraz geri çekilmek zorunda kaldık. Bu sırada Libya gemisinde askerlerin göçmenleri kalın halat ve sopalarla dövdüğünü gördük.

“Çok sayıda göçmen bize ulaşabilmek için denize atladı ama Libya gemisinin aniden motor çalıştırması yüzünden sürüklenerek denizde kayboldular.”

La Repubblica, bu sırada İtalyan donanmasına ait bir helikopterin Libya gemisini durdurmaya çalıştığını yazdı. Yayımlanan ses kayıtlarında, İtalyan helikopterinden Libya gemisine defalarca “Derhal durun” talimatı verildiği ancak Libya tarafının bu emre uymadığı anlaşılıyor.

Gazete, denizde yaşanan bu ölüm kalım savaşında hayatını kaybedenlerin sayısının 50 olarak tahmin edildiğini yazdı. İtalya’daki Ragusa Savcılığı olayla ilgili soruşturma açtı.

Kocasını kaybeden Kamerunlu kadın: Beni bekleyin diye bağırıyordu

La Repubblica, olayda hayatını kaybedenlerin yanı sıra parçalanan ailelerin de olduğuna dikkat çekti. Göçmenler arasındaki karı kocaların, kardeşlerin ve anne babalar ile çocuklardan bazılarının Sea-Watch gemisine bazılarınınsa Libya gemisine bindirilerek zıt yönlere doğru yol aldığı belirtildi.

Sea-Watch gemisi ile İtalya’ya getirilen Darfish adlı Kamerunlu bir kadın, olayda hayatını kaybettiği sanılan kocası John’la ayrı düştükleri anı şöyle anlattı:

“Kocamı Libya gemisinin güvertesinde gördüm, bana doğru bağırıyordu. Libyalılar ona tekme atıyor, halatlarla dövüyordu. Sonra kocamın kaçarak suya atladığını gördüm. Batıp çıkıyordu ama devriye teknesinin kenarındaki halata tutunmayı başardı. ‘Beni bekleyin, bekleyin, yardım edin, beni burada bırakmayın…’ diye bağırıyordu.

“Fakat bir süre sonra Libyalılar motoru çalıştırdı ve tekne bir sıçrama yaparak kocamı ve hala suda olan diğer kişileri sürükledi. Bundan sonra kocamı bir daha görmedim. John yüzme bilmiyordu.”

İtalya ve Libya arasındaki anlaşmaya tepkiler

Son olay, İtalya’nın Libya ile yaptığı tartışmalı göçmen anlaşmasını yeniden gündeme getirdi. İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti’nin mimarı olduğu anlaşma kapsamında Libya’nın, Avrupa’ya gelmeyi amaçlayan göçmen teknelerini durdurması öngörülüyor.

Bu anlaşma, Libya’dan İtalya’ya gelen göçmen sayısının son aylarda azalmasını sağlasa da İtalyan hükümetine insan hakları konusunda eleştiriler yöneltilmesine neden oluyor.

Anlaşma, Libya’da göçmenlerin insanlık dışı koşullarda, “köle kamplarına” benzetilen merkezlerde tutulması nedeniyle eleştiriliyor.

İtalya’nın, bugüne kadar insan kaçakçılığı yapan gruplarla işbirliği yaparak bu grupları bu kez göçmenleri durdurmak için kullandığı da iddia ediliyor.

Avrupa Konseyi de geçen Eylül’de İtalya İçişleri Bakanlığı’na yolladığı mesajda, Libya ile yapılan anlaşmanın detaylarına açıklık getirilmesini istemişti.

Konsey İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, İtalya İçişleri Bakanı Minniti’ye yönelik mesajında, Libya tarafından denizde durdurularak Libya’ya geri götürülen göçmenlerin işkence ve insanlık dışı muameleye maruz kalmayacağının nasıl garanti edileceğini sormuştu.

(BBC TÜRKÇE)

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar