Ana sayfa Politika Gökçek: İtiraf etmeliyim ki bu organizasyonu hayır kuruluşu olarak gördüm

Gökçek: İtiraf etmeliyim ki bu organizasyonu hayır kuruluşu olarak gördüm

PAYLAŞ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TBMM Darbe Komisyonu’na gönderdiği yazıda, “FETÖ’de bulunan kişilerle önceki yıllardan beri tanışırım. İtiraf etmeliyim ki, bu organizasyonu vatanına ve milletine hayırlı evlatlar yetiştirmek için, eğitime önem veren bir hayır kuruluşu olarak gördüm. Orduda, poliste ve bürokraside büyük organizasyonları olduğunu kesinlikle bilmiyordum” dedi. Gökçek, eski bakanlardan Bülent Arınç’ın söylediği gibi ‘parsel parsel’ bir satışın söz konusu olmadığını kaydetti.

Darbe gecesi jetler uçmaya başladığında aracı ile yolda olduğunu ifade eden Gökçek, “Değişik bakan arkadaşları telefonla aradım, onlarda darbe olduğunu ifade ettiler” dedi. Sonrasında Dikmen’de bir gecekonduya gittiğini ifade eden Gökçek, komisyona şu görüşleri iletti:

“Hemen tweetler atıp, vatandaşı direnmeye davet ettim. Saat 23.00’den itibaren, ertesi gün dahil olmak üzere, 18 televizyona telefonla katıldım. Telefonda ‘Darbe FETÖ’cüler tarafından yapılıyor, kısa zamanda bastırılacaktır, tüm vatandaşlarımızı sokağa direnmeye davet ediyorum.’ Tarzında konuşmalarım oldu, bilahare bana gelen bilgilere göre vatandaşa gelişmeleri intikal ettirdim.

‘İŞ ARAÇLARINI, OTOBÜSLERİ SEVK ETTİ’ Yaklaşık 13 saat boyunca Sayın Cumhurbaşkanımla, bakanlarla, valiyle, başbakanlık müsteşarıyla, değişik emniyet müdürleriyle, belediye çalışanları ve parti teşkilatımla devamlı telefon görüşmelerim oldu. Emniyetten gelen talepler doğrultusunda iş araçlarımızı, otobüslerimizi, Ankara’da ihtiyaç duyulan her yere sevk ettik.

‘BELEDİYEMİZİN ÇOK BÜYÜK KATKISI OLDU’

İftiharla söyleyebilirim ki FETÖ darbe girişiminin Ankara’daki faaliyetlerinin engellenmesin de Ankara Büyükşehir Belediyemizin çok büyük katkıları olmuştur. FETÖ’de bulunan kişilerle önceki yıllardan beri tanışırım. İtiraf etmeliyim ki, bu organizasyonu vatanına ve milletine hayırlı evlatlar yetiştirmek için, eğitime önem veren bir hayır kuruluşu olarak gördüm.

‘KESİNLİKLE BİLMİYORDUM’

Orduda, poliste ve bürokraside büyük organizasyonları olduğunu kesinlikle bilmiyordum. ‘YURT VE OKUL YAPIMI İÇİN MÜRACAATLARI OLDU’ Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum 1994 yılından itibaren, ayrım yapmadan her kişi ve kuruluşa okul, yurt, hastane, ibadethane konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Bu taleplerde sadece bir kıstasa bakardık, o da yapılacak yapının trafiğe engel olup olmaması ve otopark ihtiyacının karşılanıp karşılanmaması idi. Bu konuda kimden talep gelirse gelsin öncelik olarak eğitim ve sağlığa destek vermişidir. FETÖ’cuların zaman zaman yurt ve okul yapımı için belediyemize müracaatları oldu.

‘AYRI MUAMELE MÜMKÜN DEĞİLDİR’

Diğer özel kuruluş ve vakıflara ne işlem yapıldı ise bunlara da aynı işlem yapılmıştır. Zaten ayrı bir muamele yapmam mümkün değildir. Çünkü; kimden imarla ilgili bir konunun talebi olursa, yasalara uyup uymadığına bakmaksızın belediye meclisine göndermek zorundayım. Gelen teklifleri belediye meclisine havale etmezsem, yasalara göre suç işlemiş olurum. Bu konuda sayısız yargı kararı vardır. Yargı kararında; ‘sen karar veremezsin, sadece belediye meclisine havale edersin, meclis karar verir’ denmektedir. ‘ARINÇ’IN SÖYLEDİĞİ GİBİ ‘PARSEL PARSEL’ SATIŞ SÖZ KONUSU DEĞİL’

Yoksa eski milletvekili Bülent Arınç’ın söylediği gibi ‘parsel parsel’ bir satış söz konusu değildir. Bu konuda değişik kişi ve kuruluşlar savcılığa müracaat etmiş ve hakkımda savcılık tarafından soruşturma yapılmıştır. Bu soruşturmanın sonucunda da söylenenlerin asılsız olduğu ortaya çıkmış ve hakkımda takipsizlik kararı verilmiştir.