Ana sayfa Editörden Google Earth’den silinen Şırnak’ta AKP’nin oylarının iki katına çıkması mantıklı mı sizce?

Google Earth’den silinen Şırnak’ta AKP’nin oylarının iki katına çıkması mantıklı mı sizce?

PAYLAŞ

HDP seçmeninin ağırlıklı olduğu bölgelerdeki referandum sonuçlarını değerlendiren Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, en büyük şaibenin doğu ve güneydoğuda yaşandığını söyledi. Aydıntaşbaş, “Google Earth’den silinen Şırnak’ta Evet’lerin, AKP’nin oylarının iki katına çıkması mantıklı mı sizce?” dedi.

Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu referandum sürecindeki en büyük şaibe, Doğu ve Güneydoğu’da yaşandı. Kanıt mı arıyorsunuz? Şehirler ve kırsal kesim arasındaki oy farkına bakın. İnsanların özgürce oy kullandığı şehir merkezlerinde HDP oyunu büyük ölçüde korumuş; kırsal kesimde, ağanın ve kolluk gücünün baskısı her saniye hissedilen küçük yerlerde, Evet’ler yükselmiş.

Örneğin güvenlik güçleri ve PKK’yle operasyonlar sonrasında aylarca sokağa çıkma yasağı uygulanan, bazı mahalleleri Google Earth’den silinen Şırnak’ta Evet’lerin, AKP’nin oylarının iki katına çıkması mantıklı mı sizce? Bırakın siyaseti, insan doğasına bile uygun olmayan bir refleks değil mi bu?

Bir de insan “Kürtler yüzünü AKP’ye döndü” demeden önce biraz araştırmaz mı ne oluyor diye? Ana akım medya, sağ olsun, Kürt’ün evi başına yıkılırken yok, yarım milyon insan göçe zorlanırken yok, vekilleri tutuklanırken, HDP’li sandık müşahitleri sapır sapır elenirken yok, sonra da “Kürtler bizi sattı!” muhabbeti yapıyor. Ayıplıyorum.

Yazının tamamı için…