Ana sayfa Logo Üstü - Sol Google’ın tasarımı değişiyor

Google’ın tasarımı değişiyor

PAYLAŞ

Google arama motoru, uzun süredir sadeliğini koruyan anasayfa tasarımında büyük çaplı bir değişikliğe gidiyor. Akıllı telefon ve tabletlerde karşımıza çıkan Google arayüzünün çok yakın bir zaman içinde bilgisayara da uyarlanması planlanıyor.

Yeni anasayfa tasarımı, bir zamanlar Google’ın rakiplerinde eleştirdiği şekilde “karmaşık” bir hale geliyor. Yapay zeka öğrenmesini ön plana koyan sistem, kullanıcılara kendi ilgilendikleri alanlarda haber ve etkinliklere dair bilgiler sunmayı amaçlıyor. 2012’den bu yana iOS ve Android uygulamalarında kullanıcılara benzer içerikler sunan sistem, kullanıcıların Google ile etkileşimini artırmayı amaçlıyor.

CEYMS’in aktardığına göre, Google’ın mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Shashi Thakur, güncellemeyle ilgili olarak “Önemli spor haberleri, güncel haberler, ilgi çekici videolar, yeni müzikler ve okuyacak yeni hikayelerin olduğu kartlar göreceksiniz. Ve artık akışınız yalnızca Google ile olan etkileşiminize göre değil, bulunduğunuz bölgedeki popüler içeriklere göre de şekillenecek” diyor.

Kullanıcıların, arama sonuçlarına göre spor, sinema, müzik ve ünlüler gibi kategorilerde güncel içeriklere ulaşabileceği belirtiliyor.

Anasayfa güncellemesi ilk olarak ABD’ye, birkaç hafta içinde de tüm dünyaya açılacak.