Ana sayfa Gündem Görüş sırasında çocukları ile birlikte darp edildiler

Görüş sırasında çocukları ile birlikte darp edildiler

Şırnak Cezaevi’nde dün gerçekleşen açık görüşte kimi tutuklular ve ziyaretlerine giden yakınları, gardiyanların saldırısına maruz kaldı.

PAYLAŞ

Cezaevi yönetiminin doğruladığı saldırıda yaralanan anneler, en çok gözleri önünde darp edilen çocuklarının durumundan endişeli.

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular, dün yapılan aylık açık görüşte aileleri ile bir araya gelip görüştü. Ancak görüş bitiminde tutuklulardan Ayaz Avşar’ın ailesine zafer işareti yapması üzerine yaşanan tartışmada Avşar ile birlikte Osman Beytur ve ismi öğrenilemeyen başka bir tutuklu gardiyanlar tarafından ailelerinin gözü önünde darp edilmeye başlandı. Bu duruma tepki gösteren Avşar’ın annesi Taybet Avşar, Beytur’un annesi Hatice Beytur ile ismi öğrenilemeyen tutuklunun kadın yakını da gardiyanlar tarafından tartaklandı.

MÜDÜR YARDIMCISI OLAYI DOĞRULADI

Olay sonrası ailelerin bilgilendirmesi üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in konu hakkında görüştüğü Cezaevi Müdür Yardımcısı, yaşanan olayı doğruladı. Müdür Yardımcısı, tutuklu ve ailelerini darp eden gardiyanlar arasında bulunan B.T. adlı bir gardiyan hakkında disiplin soruşturması başlatılacağı bilgisini de verdi.

GÖZLERİ ÖNÜNDE OĞLUNU DARP ETTİLER

Tutuklu oğlu ile birlikte tartaklanan Taybet Avşar, cezaevinde yaşananları anlattı. Görüş bitiminde tutuklu yakınlarının alkış ve zılgıt çekmesine, oğlunun zafer işareti ile yanıt vermesi üzerine gardiyanların oğlunu darp etmeye başladığını aktaran anne Avşar, “Gardiyanlardan biri oğlumun boğazından tutarak onu yumrukladı. Daha sonra da sırtını duvara vurdu” dedi. Gardiyanların aralarına aldığı oğlunu kurtarmak için eliyle onu tutmaya çalıştığını ancak o esnada başına aldığı bir darbe ile bayıldığını söyleyen anne Avşar, ayıldığında oğlu ve diğer tutukluların koğuşlara götürüldüğünü belirtti.

AİLELER ENDİŞELİ

O anlarda bir gardiyanın ‘Seni bir daha oğlunla görüştürmeyeceğim’ diyerek kendisini tehdit ettiğini de anlatan anne Avşar, oğlu ve diğer tutukluların durumu hakkında endişeli olduğunu ifade etti. Avşar, “Cezaevindeki çocuklarımız üzerindeki baskılar artık son bulsun” dedi.

Görüş sırasında oğlu Osman ile birlikte tartaklanan Hatice Beytur da, maruz kaldıkları saldırıya tepki gösterdi. “Gözümüzün önünde çocuklarımız darp edildi” diyen Beytur, tüm tutuklu ailelerine “Tutuklu yakınlarımız üzerindeki baskıyı ve işkenceyi kabul etmeyelim. Onları yalnız bırakmayalım. Bu yapılanlara karşı bütün tutuklu aileler birlik olmalı” dedi.