Ana sayfa Politika “Gözaltı ve tehditle ‘Hayır’ çalışmamızı engelleyemezsiniz”

“Gözaltı ve tehditle ‘Hayır’ çalışmamızı engelleyemezsiniz”

PAYLAŞ

HDP, milletvekillerine yönelik iki gündür süren gözaltı operasyonlarına karşı açıklama yaptı. Dün (28 Ocak) milletvekilleri Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Altan Tan ile bugün (29 Ocak) Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen gözaltına alınan HDP, “Şu çok açık ki, Erdoğan-AKP-MHP ittifakı bu tutumuyla referandum çalışması yapmakta, ‘hayır’ diyen vekillerimizi hukuksuz gözaltılarla taciz etmektedir” dedi.

Vekillerin dokunulmazlıklarının Anayasa ve uluslararası demokratik sözleşmelere aykırı olarak kaldırıldığını belirten HDP, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un “hukuki bir süreç var” diyerek konuyu çarpıttığını belirterek şunları söyledi:

“Yargı ile AKP-MHP ittifakı eşzamanlı ve eşfikirli çalışmaktadır. Parti Sözcümüz gözaltında iken, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un ‘hukuki bir süreç vardır’ açıklaması suçu üstünden atma nafile çabasından başka bir şey değildir.

Süreç hukuki değil siyasidir. Dokunulmazlıklar Anayasa ve uluslararası demokratik sözleşmelere aykırı olarak kaldırılmıştır. Eş Genel Başkanlarımızın ve vekillerimizin cezaevlerinde rehin tutulmaları Anayasa Mahkemesi’nin daha önce almış olduğu emsal kararlara aykırıdır. Dokunulmazlıklar geçmişe dönük kaldırılmıştır ve şu anda bütün vekillerimizin dokunulmazlığı vardır. Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, bu gerçekleri bile bile konuyu çarpıtmaktadır.”

“Suçun siyasi sorumluluğundan kurtulamayacaksınız”

Tutuklama ve gözaltıların keyfi olarak yapıldığını ve intikam amaçlı olduğunu belirten HDP, siyasi sorumluluğun AKP’de olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Tutuklama ve gözaltılar hükümet icraatıdır, siyasi sorumluluk hükümettedir. Kurtulmuş bugün, ‘tek tip bir karar yoktur’ derken de bu gerçeği açığa vurmaktadır. Kararlar keyfidir, intikam amaçlıdır. Keyfi olarak Eş Genel Başkanlarımız ve bazı vekillerimiz cezaevinde tutulmakta, bazıları ise gözaltına alınıp bırakılmaktadır. Hükümet Sözcüsü bilmeli ki, hiçbir açıklama sizi işlediğiniz bu suçun siyasi sorumluluğundan kurtaramayacaktır.”

“Erdoğan, halkın fark ettiği şansı ortadan kaldırma çabasında”

Erdoğan ve AKP’nin, siyasi olarak kendilerini durdurabilecek bir demokratik gücün varlığını gördükleri için tasfiye operasyonuna giriştiğini belirten HDP, gözaltılarla “hayır” çalışmamızı engelleyemezsiniz dedi:

“Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un bugünkü tek doğru sözü ‘HDP bir şanstı’ demesidir. İşte Erdoğan ve AKP, halkın fark ettiği bu gerçeği gördükleri için bu şansı ortadan kaldırma çabasındadır. Siyasi olarak kendilerini durdurabilecek demokratik bir gücün, bir halk hareketinin varlığı onları hukuk ve siyaset dışı bir tasfiye operasyonuna itmiştir.

Rehin alma, tutuklama ve gözaltılarla bizlerin siyasi iradesini kırmayı ve değiştirmeyi sağlayamazsınız. Referandumda ‘hayır’ çalışması yapmamızı tehditle, şantajla engelleyemezsiniz.”