Ana sayfa Gündem Gözaltına alınan HDP’li Hüda Kaya: İnancıma göre giyinmem engellendi, şiddet uygulandı, kelepçelendim!

Gözaltına alınan HDP’li Hüda Kaya: İnancıma göre giyinmem engellendi, şiddet uygulandı, kelepçelendim!

PAYLAŞ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün gece Afyon’da kelepçelenerek gözaltına alınan ve getirildiği Diyarbakır’da adli kontrol şartı ile serbest bırakılan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, serbest bırakılmasının ardından adliye önünde açıklama yaptı. Son 5 gündür Afyon’da bulunduğunu belirten Kaya, “Kaldığım binanın etrafı sarılmış bir şekilde, müsait olmadığımı belirtmeme rağmen onlarca polis daireye ve bulunduğum odaya girdi. İnançlarıma, ilkelerime göre giyinmem gerekirken, görevliler buna dahi izin vermeden odama daldı ve şiddet kullandı, kelepçelenerek gözaltına alındım. Saatlerce nerede olduğuma dair soranlara bilgi verilmedi” dedi.

‘ASIL YARGILANMASI GEREKENLER BU OLAYLARIN AYDINLATILMASININ ÖNÜNE GEÇENLERDİR’

6-8 Ekim olaylarına ilişkin hakkında açılan fezleke nedeniyle gözaltına alındığını belirten Kaya, “Biz HDP olarak bu olayların araştırılması incelenmesi ve faillerin ortaya çıkarılması konusunda defalarca araştırma önergesi vermiş olmamıza rağmen bugün bizi bu olaylar nedeniyle mahkum etmek isteyen iktidarın milletvekilleri tarafından reddedildi. Eğer bu olay teklifimiz doğrultusunda mecliste aydınlatılmış olsaydı bugün burada bu manzarayı yaşamış olmayacaktık. Asıl yargılanması gerekenler bu olayların aydınlatılmasının önüne geçenlerdir” dedi.

‘REFERANDUM SÜRECİNDE MUHALİF OLANA YAŞATILAN LİNCE ŞAHİT OLDUK’

Gün içerisinde HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Altan Tan’ın da gözaltına alındığını hatırlatan Kaya, “HDP üzerinde tam da referandum sürecinde muhalif olana, farkı düşünene nasıl bir linç yaşatıldığını biz burada birebir yaşadık, tanık oluyoruz. Böylesine sağlıksız, böylesine özgürlüksüz bir ortamda ortaya çıkacak referandum sonucu da asla meşru olamayacaktır. Çünkü eşit şartlarda sandığa giden taraflar yoktur. Türkiye’nin de manzarası budur” dedi.
Kaya, açıklamanın ardından HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir ve İmam Taşçıer ile birlikte adliye önünden ayrıldı.