Ana sayfa Editörden Gözaltına alınanlar hastanede değil, zırhı araçlar yada karakolda muayene ediliyor

Gözaltına alınanlar hastanede değil, zırhı araçlar yada karakolda muayene ediliyor

PAYLAŞ

Van’da gözaltına alınan kişilerin hastane kontrolüne götürülmesi gerekirken, keyfi uygulamayla, doktor ya polis otobüsünde ve zırhlı aracın içinde yada bizzat karakolda sağlık kontrolünden geçirildiği öğrenildi.

ANF’de yer alan habere göre, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi tarafından, hastanede adli tıp uzmanı olmasına rağmen bunun yerine kısa süre önce mezun olan Pratisyen Doktor A. A. tek başına görevlendirildi. Bu zaman zarfında gözaltına alınan birçok kişi emniyette darp edildiğini ve hiçbir şekilde doktordan darp raporu alamadığını söylemişti.
Gözaltına alınan 51 yaşındaki İhsan Aslan, 15 gün boyunca gözaltında tutulmuş ve serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra yaşamını yitirmişti. Aslan’ın eşi Nuriye Aslan, eşinin gözaltında işkence gördüğünü ve doktor tarafından darp raporu verilmediğini belirtmişti.

‘MUAYENE HASTANE KOŞULLARINDA OLMALI’

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Özgür Deniz Değer, gözaltına alınan kişilerin hastane dışında başka bir mekanda muayene edilmesinin doğru olmadığını ifade ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Darbe girişimi sonrasında günde 60’lara varan gözaltıların yaşanmasıyla hastanelerde yığılmalara neden olundu. Hastane yönetimi ve emniyetin isteği üzerine yazılı bir metin olmadan, gözaltına alınanlar veya tutuklular hastane dışında muayene edildi. Öncelikle bu sıkıntılar ile birlikte hekim-hasta ilişkilerinin ortadan kalkmış olduğunu görmüş oluyoruz. Hasta muayene sırasında odada hiç kimsenin bulunmaması gerekiyor. Belki bir sağlık personeli daha olabilir. Özellikle kolluk kuvvetlerinin odada bulunması hekim-hasta arasındaki gizlilik ilkesinin ihlal edilmesidir. Ayrıca bir kolluk kuvvetinin odada bulunması, hekimin de sağlıklı bir karar vermesini etkileyebilir. Van’daki sağlık kuruluşlarıyla görüşerek, gözaltına alınan kişilerin polis aracında yada emniyet müdürlüğünde değil, hastane koşullarında muayene edilmesi gerektiğini ilettik.”