Ana sayfa Sürmanşet Gözaltında ‘ağır işkence’ iddiası: Hastaneye bile saçlarından sürüklenerek görütüldüler

Gözaltında ‘ağır işkence’ iddiası: Hastaneye bile saçlarından sürüklenerek görütüldüler

PAYLAŞ

Mersin’de 18 Ocak’ta DHKP-C adı altında aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyeleri ile OHAL kapsamındaki KHK’lerle kapatılan Mersin Halklar Derneği üyelerinin olduğu 10 kişi 14 gündür gözaltında tutuluyor. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubede gözaltında tutulanların ifade işlemleri tamamlanırken, adliyeye sevkleri henüz yapılmadı. Gözaltında tutulmaya devam edilen 10 kişinin ağır işkenceye maruz kaldığı belirtildi.

Dihaber’de yer alan habere göre, gözaltında tutulan 10 kişinin vücutlarındaki darp izlerinin gözle görülür boyutta olduğunu ifade eden avukat Mehdi Zana Akkaya, kendi müvekkili Seval Aracı’nın kafasının polisler tarafından yerlere vurulduğunu ve bir gözünün morardığını söyledi. Müvekkilinin fiziksel durumunun iyi olmadığını kaydeden Akkaya, Aracı ve diğer arkadaşlarının açlık grevinde olduğunu ve kendilerine şeker ile tuzun verilmediği gibi suyun da kısıtlı verildiğini aktardı. Akkaya, müvekkili Seval Aracı’nın hem gördüğü işkence hem de açlık grevi nedeniyle makatında kanama olduğunu kaydetti. Yine gözaltındakilerin birçoğunun kollarından omuzlarına kadar morluklar içinde olduğunu, boyunları ve çenelerinde darp izlerinin mevcut olduğunu dile getiren Akkaya, işkencenin sabit olduğunu ve devam ettiğini ifade etti. Akkaya, müvekkili ile birlikte diğer arkadaşlarının hastaneye dahi saçlarından sürüklenerek götürüldüğünü söyledi.

Gözaltında tutulanlardan Haydar Yıldırım ve Dilan İzra’nın avukatı Rıza Oğuz ise, gözaltında işkenceyi doğruladı. Müvekkili Yıldırım’ın maruz kaldığı darbı doktorun zapta geçirmek istememesi nedeniyle doktora “Senin de evladın yok mu?” dediği için doktor tarafından yumruklandığını da aktaran Oğuz, müvekkilinin polisin yanı sıra doktorun da şiddetine maruz kaldığını belirtti. Dosyada kısıtlılık kararı olduğu için hastane raporlarının dahi kendilerine verilmediğini vurgulayan Oğuz, konuya dair aileler ile birlikte suç duyurusunda bulunacak.