Ana sayfa Öne Çıkanlar Gözaltında bıçaklandığını söyleyen Bal: “Polis, ‘arkadaşlar yanlışlıkla yapmışlar’ dedi”

Gözaltında bıçaklandığını söyleyen Bal: “Polis, ‘arkadaşlar yanlışlıkla yapmışlar’ dedi”

PAYLAŞ

İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde 9 Şubat Perşembe günü oturduğu kafede gözaltına alınan Toplumsal Özgürlük gazetesi dağıtımcısı Emrah Bal (32), gözaltında bıçaklandığını ileri sürdü. Asker kaçağı olarak gözaltına alınan Bal, çantasında çıkan gazete ve notlardan dolayı Gazi Polis Karakolu’na götürüldü. Gözaltı sarısında polisin kendisine “Sen biraz sonra göreceksin, teröristsiniz, illegal örgütler ile çalışıyorsunuz” şeklinde tehdit edildiğini anlatan Bal, sorgu sırasında sürekli hakarete uğradığını söyledi.

‘BIÇAĞIN SIRTIMA GİRDİĞİNİ HİSSETTİM’

Dihaber’in haberine göre, sorgunun ardından doktor kontrolü için götürüldüğü Lütfiye Nuri Burat Devlet Hastanesi’nde doktor bekledikleri sırada bıçaklandığını anlatan Bal, şunları söyledi: “Hastane kabinine iki polis ile girdik. Doktor henüz gelmemişti. Polis elimdeki plastik kelepçeyi açmak istedi. Ellerim arkadan ters kelepçeliydi. Kolumu bayağı zorladı. Daha sonra bıçağın sırtıma girdiğini hissettim. Ellerim çözülmüştü. Elimi belime attığımda parmaklarım kanlar içinde kaldı. ‘Ne yapıyorsun?’ diye sordum. Tam o sırada doktor geldi, müdahale etti. Çok ciddi bir şey olmadığını söyledi. Rapora işletilmesini istedim. Doktor ‘tamam’ dedi, işlediğini söyledi ama ben güvenmedim. Raporu görmek istediğimi söyledim. Kanunen böyle bir hakkım olmadığını söylediler ve göstermediler.”

‘KARAKOLDA ÖZÜR DİLEDİLER’

Tartışma esnasında içeri 5 polisin girdiğini ifade eden Bal, tartaklanarak yeniden karakola geri götürüldüğünü belirtti. Karakolda bir odaya alındığını dile getiren Bal, bir komiserin yanına gelip, “Bizim arkadaşlar yanlışlıkla yapmışlar. Kaza olmuş bu yaralama işi, kusura bakma” dediğini kaydetti. Bal, şikayetçi olacağını söylemesi üzerine sinirlenen polisin odayı terk ettiğini, 10 dakika sonra da serbest bırakıldığının iletildiğini anlattı. Gözaltı tutanağını isteyen Bal, “’Yok’ dediler. Ne yaptıysam kimse bakmadı. Ben açlık, yorgunluk ve sızlayan yaramdan kaynaklı eve döndüm” diye konuştu.