Ana sayfa Politika “Güçlü bir ‘hayır’ çıktığında dönülecek yer Dolmabahçe Mutabakatı’dır”

“Güçlü bir ‘hayır’ çıktığında dönülecek yer Dolmabahçe Mutabakatı’dır”

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, partisinin referandum çalışması hakkında bilgi verdi.

Önder, Ülkenin savaş ile kavrulduğu bir dönemde bu referandumu Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir fırsata çevirebileceklerini söyledi. Referandumda mutlaka kazanacaklarını dile getiren Önder, AKP’nin geri dönüşü olmayan bir yola girdiğini kaydetti.

Önder, Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu, 16 Nisan’ın Türkiye için demokratik dönüşümün yol ayrımı olduğunu ifade etti. Hükümetin gücünü yanlış hesapladığına dikkati çeken Önder, “AKP milletin içinde biriken öfkeyi ve reddiyeyi okuyamadı. Artık bu yola girdi ve bu yoldan geri dönüş yok. Bu referandumu bir demokratik fırsata çevirebiliriz. Bu özgürleşme ve barış içersinde bir vesile kılınabilir. Bunun için de referandumda güçlü bir ‘Hayır’ın çıkması gerekiyor. Bunun da bütün koşulları var ve bizim de bunu iyi değerlendirmemiz gerekir” diye konuştu.

‘AKP ARTIK KAOSLA DA SONUÇ ALAMAYACAK’

İktidarının 7 Haziran seçimlerinden sonra adım adım ördüğü 1 Kasım seçim kaosunu hatırlatan Önder, referandumda da aynı yöntemi kullanabileceğini ancak bu yöntemin bazen istediği gibi etki etmeyeceğini söyledi. İktidarının kaos politikasının artık teşhir olduğunu ifade eden Önder, “Şu an ne yapsalar da kendilerinde oluşan erozyonu hızlandırmaktan başka bir şeye yaramaz. Ayaklarının altındaki toprak gittikçe kayıyor” dedi.

‘HAYIR ÇIKACAK’

ANF’nin haberine göre Önder, 16 Nisan’da ‘Evet’ çıkmayacağını vurgulayarak, buna herkesin inanması gerektiğini dile getirdi. Önder, şöyle devam etti:

“Bu darbe mekaniği Sayın Öcalan’ın tarif ettiği sistem üzerinde yürüyordu. Bir darbe girişimi oldu ama devamında AKP kendi darbesini izledi. Onun için güçlü bir ‘Hayır’ bu politikaların ve uygulamaların tümüne bir reddiye olacağı için savaş ve savaşın varyasyonu politikalara halk nezdinde güçlü bir mahkûmiyet olacaktır.”

‘SÜREÇ GERİ GELİR’

HDP’li Sırrı Süreyya Önder, AKP’nin bir şirket gibi yürütüldüğünü ifade ederek, şunları da kaydetti: “Bunu kendileri de söylüyorlar. Ülkeyi de böyle yönetmeye talipler. Şirketler kâr bırakmayı dağıttığı gün dağılırlar. Aynı zamanda 28 Şubat’ın Dolmabahçe Mutabakatı’nın yıl dönümüydü, içinden geçtiğimiz günler orada aslında güçlü bir demokratik anayasanın bütün koordinatörleri vardı. Güçlü bir ‘Hayır’ çıktığında döneceğimiz yer orasıdır.”