Ana sayfa Manşet Gülben Ergen röportajında inanılmaz pişkinlik: Akın İpek’in gasp edilen üniversitesini, Erdoğan yeni...

Gülben Ergen röportajında inanılmaz pişkinlik: Akın İpek’in gasp edilen üniversitesini, Erdoğan yeni yaptırmış gibi sundu

PAYLAŞ
Rektör Parlak’a seslenen Akın İpek “Bu dönem daha güzel anlatılamazdı... Bu şarkı kimin eseri diye sorulmamış... Hocamız hayallerini anlatmış. Resim çekilmiş... O kırmızı kapıyı boyamak yıllar sürdü... Dili yok konuşmaz sanılmasın. Konuşur... Fakat herkes anlamaz.”dedi.

Hürriyet Gazetesi’ndeki Gülben Ergen röportajında basın meslek etiği çiğnenerek inanılmaz bir pişkinlik örneği sergilendi. İşadamı Akın İpek’e ait olmasına rağmen KHK’yla gasp edilen İpek Üniversitesi, Gülben Ergen röportajında “Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla yeni kuruldu” diye sunuldu.

Mini Vatikan” diye aşağıladıkları kampüsü bu kez övdüler

Akın İpek’in hükümet tarafından gasp edilen Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar Üniversitesi olan İpek Üniversitesi, Hürriyet Gazetesi’ndeki Gülben Ergen röportajında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yeni yapılan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi” olarak sunuldu. Batı mimarisi örnek alınarak inşa edilen kampüsü  AKP’liler tarafından “Mini Vatikan, bir tane Türk-İslam eseri yok” denilerek aşağılanan üniversiteye bu kez “ olağanüstü bir özenle hazırlanmış, dünyada örneği az görülebilir bir müzik ve güzel sanatlar üniversitesi” denilerek övgüler dizildi. Oysa “yeni” denilen üniversite 2011 yılında açılmıştı ve ilk mezunlarını vermek üzereyken 2016 yılında AKP hükümeti tarafından KHK’yla kapatılmıştı. Okula, üniversite sınavıyla giren binlerce genç ise bir anda ortalıkta bırakılmıştı.

Röportajda çalıntı üniversitenin Rektörü olan Erol Parlak “YÖK Başkanı’na talimat verildi ve üniversite kuruldu. İbrahim Kalın Hoca ile üniversitenin yapısal planlamasını, vizyonunu, misyonunu, akademik yapılanmasını çalıştık. Daha sonra da sayın Cumhurbaşkanımız rektör olarak beni atadı” dedi.

Çalıntı Üniversitenin Rektörü Parlak’a göre Erdoğan ona hayran

Erol Parlak röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la tanışmalarının nedeninin yazdığı Neşet Ertaş Kitabı’nın Erdoğan tarafından okunup çok beğenilmesi olduğunu söylüyor. Oysa Parlak’ın Neşet Ertaş kitabı 1408 sayfa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise şimdi tutuklu olan yazar Ali Bulaç danışmanı olduğu dönemde kendisine Brzezinsky’nin 293 sayfalık Satranç Tahtası adlı eserini önerdiğinde “okuyamam çok uzun özet çıkar” dediği biliniyor. Parlak’a göre ise Erdoğan 3 ciltlik eserini okuyup ona hayran kalmış, Parlak bu iddiayı “Cumhurbaşkanımız Neşet Ertaş kitabımı okumuş ve İbrahim Hoca’ya “Bu hocamız kim? Nasıl olur da 16 yıl bir kitap çalışılır” diye beni sormuş” cümleleriyle dile getiriyor.

Rektör Parlak’a seslenen Akın İpek “Bu dönem daha güzel anlatılamazdı… Bu şarkı kimin eseri diye sorulmamış… Hocamız hayallerini anlatmış. Resim çekilmiş… O kırmızı kapıyı boyamak yıllar sürdü… Dili yok konuşmaz sanılmasın. Konuşur… Fakat herkes anlamaz.”dedi.

 

Akın İpek: Bu şarkı Kimin eseri diye sorulmamış

Çarpıtma bilgilerle dolu röportaja üniversitenin asıl sahibi işadamı Akın İpek Twitter hesabından tepki gösterdi. Gülben Ergen’le okulun kırmızı kapısı önünde hayallerini anlatıp, poz veren Rektör Parlak’a seslenen İpek “Bu dönem daha güzel anlatılamazdı… Bu şarkı kimin eseri diye sorulmamış… Hocamız hayallerini anlatmış. Resim çekilmiş… O kırmızı kapıyı boyamak yıllar sürdü… Dili yok konuşmaz sanılmasın. Konuşur… Fakat herkes anlamaz”dedi.

Nevin İpek: İmam hatip yapmadıklarına şükür

Akın İpek’in eşi Nevin İpek ise “Güzel sanatlar üniversitesini İmam hatip yapmadıklarına şükür” diyerek sosyal medyada şunları yazdı: “Önlerine serili onca devlet imkanına rağmen vizyonları TOKİ’den ileriye gidemeyen, gidemediği için de İpek Üniversitesi gibi bir üniversite daha yapamayıp “Biz en iyisi çalalım” fikrini meşru görenler tek bir çivi dahi çakmadıkları üniversitemizi yeni kurulmuş bir üniversite gibi açmayı planlıyorlarmış. Neyse ki güzel sanatlar fikri hoşlarına gitmiş olacak ki İmam Hatip olsun burası dememişler. Bu da bir şey”dedi.

Nevin İpek’in gasp edilen eşyaları Numan Kurtulmuş’un eşine verildi

2016 yılında AKP tarafından KHK’yla gasp edilen İpek Üniversitesi Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak ikiye bölündü. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un eşi Sevgi Kurtulmuş Rektör Yardımcısı olarak atandı. Sevgi Kurtulmuş’un göreve başladığında, Akın İpek’in eşi Nevin İpek’in aldığı tasarım koltukta verdiği “hevesli” pozlar sosyal medyada çokça konuşuldu. Fotoğrafı sosyal medyada gören Nevin İpek ise Twitter’da söz konusu resim için “Müslüman hanımefendiler çalıntı bir okulda benim seçtiğim kanepede otururken” diye yazdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un gasp edilen üniversiteye Rektör yardımcısı olarak atanan eşi Sevgi Kurtulmuş AKP Kocaeli Milletvekili R. Sezer Katırcıoğlu’yla birlikte Nevin İpek’in kanepesinin üzerinde poz vermiş sosyal medyadan paylaşmışlardı

Dünyanın 4. büyük film platosu yapılmıştı

Gülben Ergen’in Hürriyet’te yaptığı röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatıyla yeni açılmış gibi sunulan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi zaten 2011 yılından beri açık olan İpek Üniversitesi. Sinema ve güzel sanatların diğer dallarında eğitime ağırlık veren üniversitede halen Hollywood ve Bollywood’dan sonra dünyanın 4. büyük film platosu bulunuyor.

AKP’li Rektör: “Öğrencilerin büyük kısmından para alınmadığı gibi para verilmiş olduğunu tespit ettik”

İpek Üniversitesi’nin AKP tarafından atanan diğer Rektörü Mehmet Balca, Bursa.com sitesine verdiği röportajda üniversite hakkında şunları anlatmıştı: “Okula alınan öğrencilerin sorumlukları bize geçtiğinde öğrencilerin büyük kısmından para alınmadığı gibi para verilmiş olduğunu tespit ettik. Özellikle uluslararası öğrencilerin öğretim harcı alınmamış. Yurt, yemek, ulaşım bedava üstüne de 500 dolar burs verilmiş. Zarflara konmuş çok sayıda 500 dolar bulduk. Buradan şu yargıya varmak mümkün. Burada temel amaç para kazanmak değil. Elit kesim yetiştirmeye dönük bir yatırım yapılmış. Hem ulusal hem uluslararası ölçekte bir yatırım yapılmış”

Gri Hat