Ana sayfa Sürmanşet Gül’den açıklama: Baykal’ı ciddiye almadım

Gül’den açıklama: Baykal’ı ciddiye almadım

PAYLAŞ

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazı çıkışı açıklama yaptı. Gül, Deniz Baykal’ın “Yüzde 49’un temsilcisi olabilir” ifadesine cevap vererek “Ciddiye almıyorum” dedi. Gül, sosyal medyada kendisi ve bazı AKP’lilere yönelik “saygı çerçevesini aşan” açıklamalara sessiz kalınmasını da eleştirdi. Gül, “Yeri geldiğinde tecrübemi paylaşma sorumluluğum var” ifadesiyle siyasete geri dönme konusunda açık kapı bırakmayı sürdürdü.

Abdullah Gül, cuma namazını kılmak üzere 13.00 sıralarında Esenyurt’taki Serhan Tirit Merkez Camii’ne geldi. Gül, namaz çıkışı, Deniz Baykal’ın kendisini cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesi sonrası başlayan tartışmalara değindi.

Gül’ün açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“Geçen günlerde bir siyasetçinin kendi parti içi hesapları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler. O konuşmada beni de söz konusu etti. Açıkçası ben hiç ciddiye almadım benimle ilgili söylenenleri. Önceden de biliyorum, 367 meselelerinin nasıl ortaya çıktığını. Ama üzülerek görüyorum ki bazıları çok ciddiye almış.

‘BAZI ÇEVRELER SAYGI ÇERÇEVESİNİ AŞTI’

Bazı arkadaşlar saygı çerçevesini de aşarak benim ne yapmam gerektiğini söylemeye kalktı. Bazı çevreler başta ben olmak üzere AK Parti’nin gerçek öncüleri kurucuları emeği geçmiş arkadaşlar hakkında ağza gelmeyecek laflar ahlak dışı davranışlar edep dışı şeyler söylüyor. Bunların nasıl organize olduğunu herkes biliyor. Bunları kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

‘YER GELDİĞİNDE TECRÜBEMİ PAYLAŞMA SORUMLULUĞUM VAR’

7 sene tarafsız cumhurbaşkanlığı yaptım ve günlük siyasete girmeyeceğimi söyledim. Yeri, geldiğinde tecrübemi paylaşma sorumluluğum var. Baktığımızda ülke zaten kutuplaşmanın ve seçimlerin yorgunluğu içinde. Türkiye’nin önüne bakması gerekir. Ulusal çıkarları tehdit eden gelişmeler var. Herkesin bunları çözmek için çalışması gerekir. Hükümete yardımcı olmak gerekir. Bu fikirlerimi bu şekilde paylaşırım polemiklere sokmak isteyenleri de ciddiye almam.”