Ana sayfa Öne Çıkanlar Gülen: “Hulusi Akar’ın darbe hazırlığı içerisinde olduğunu duyuyordum”

Gülen: “Hulusi Akar’ın darbe hazırlığı içerisinde olduğunu duyuyordum”

PAYLAŞ

15 Temmuz darbe girişimi davasında bir numaralı sanık olarak yargılanan Fetullah Gülen, darbe girişimine ilişki İsveç merkezli düşünce kuruluşu SCF’ye konuştu. Darbeyi medyadan öğrendiğini söyleyen Gülen, “Buradaki arkadaşlar haber verdiler. Türkiye’de bugüne kadar yapılmış bütün darbelere şahit olmuş ve darbelerin ülkeye verdiği zararları birebir yaşamış biri olarak ilk tepkim ‘Allah milletimize zeval vermesin,’ oldu. Türkiye’de bazı insanlar demokrasiye ‘dinsizlik’ nazarıyla baktığı günlerde tepkileri göze alarak ‘demokrasiden dönüş yok’ demiş bir insanım. Darbelerin, zararını birebir yaşamış ve millete faturasını müşahede etmiş biri olarak ülkem adına endişelendim. Henüz püskürtülmeden de sert bir dille kınayarak karşısında yer aldım.” dedi.

“Hulusi Akar’ın darbe hazırlığı içerisinde olduğunu duyuyordum”

15 Temmuz öncesi darbe olacağına dair bir duyum alıp almadığı konusunda ise Gülen şöyle konuştu: “Ordunun bir darbe hazırlığı içinde olduğu çok yerde konuşuluyordu. Bir gazeteci arkadaşımın naklettiğine göre Ankara gazetecileri arasında bile bu mesele kısık sesle gündeme geliyordu. Ben de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın uzun zamandır bir darbe hazırlığı içinde olduğunu, buna matuf ciddi çalışmalar yaptığını duyuyordum. Bu söylentilerin tesirinde kalıp o gece gerçekten emir komuta içinde bir darbe yapıldığını sanan bazıları da o teşebbüse iştirak etmiş olabilir. Tabii işin hakikatini Allah bilir. Ama Hizmet Hareketini bitirme amaçlı böyle kanlı bir darbe tezgâhlanacağı aklıma bile gelmemişti.”

Uluslararası komisyon çağrısını yineledi

15 Temmuz’a ilişkin uluslararası bir komisyon kurulmasına ilişkin çağrısını yineleyen Gülen, “Darbe tiyatrosunun hemen ardından böyle bir teklifte bulundum. Hala da aynı teklifte ısrarcıyım. Uluslararası kuruluşlar, BM, Avrupa Birliği, NATO vs hangisi olursa olsun, bunu araştırmak için bağımsız bir komisyon kursunlar. Bu komisyona ben de ifade vermeye hazırım. Onların kararı ne olursa o karara da sonuna kadar saygılıyım. Ama bu teklife Erdoğan ve AKP yanaşmadı. Bırakın uluslararası komisyonu, Meclis’te konu ile ilgili yapılan görüşme talepleri bile onların oylarıyla reddedildi. Aylar sonra baskılar sonucu kurulan göstermelik Meclis Komisyonu’nda yaşananları ise biliyorsunuz. Bu tiyatronun kilit isimlerinden hiçbiri milletin Meclisi’ne gelip hesap vermeye
tenezzül bile etmedi.”