Ana sayfa Sürmanşet Gülen’den Adil Öksüz açıklaması

Gülen’den Adil Öksüz açıklaması

PAYLAŞ

France 24 kanalına açıklamalarda bulunan Gülen, Temmuz 2016’dan önce Türk hükûmetinin iddia ettiği gibi Öksüz’ün Golden Generation Retreat and Recreation Center’ı ziyaret ettiğini kabul ederken, bu ziyaretin darbe soruşturması için bir delil olduğu yönündeki suçlamaları reddetti.

Gülen, “Birkaç yıl önce o (Öksüz) buraya bir defa geldi. Daha sonra medyada çocuğunun benimle çekildiği bu fotoğrafı gördüm. Bu yüzlerce kişinin yaptığı bir şey. Bu şekilde resim çekmekten bu tür bağlantı kurmak, düşünmeden bir sonuç çıkarmaktır” diye konuştu.

“Adil Öksüz, bir defasında, sanırım okulda öğrenciyken, bizim ders halkamızın bir parçası oldu” diyen Gülen şöyle konuştu:

“Adil Öksüz’ü düşündüğünüzde onu bir yerlerde buldular, neresi olduğunu hatırlamıyorum ve sonra serbest bıraktılar, sonra da Türk istihbaratıyla kendisi arasında bir bağ olduğu ortaya çıktı. İstihbarat servisinin şefi Hakan Fidan da burayı iki kez ziyaret etti ve burada yeğenimin evinde iki kez yemek yedi. Buraya herkes geldi. Benim herkesle birlikte fotoğrafım var. Dolayısıyla, beni ziyaret etmeye ve benimle fotoğraf çektirmeye dayanarak iddialarda bulunmak çok anlamsız”

Gülen, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisini ziyaret ettiğine ilişkin ise “Aslında eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül beni ziyaret etti -cumhurbaşkanı ya da başbakan ya da bir şeyler olmadan önce-“ dedi

Adil Öksüz 16 Temmuz’da serbest bırakılmıştı

Darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü’nde, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’in de aralarında bulunduğu 100 kişi gözaltına alınmış, gözaltına alınanlar arasında Gülen hareketinin ‘hava kuvvetleri imamı’ olduğu iddia edilen Adil Öksüz de yer almıştı.

Ankara Batı Adliyesine getirilen Öksüz, savcıya verdiği ifadede, Ankara’ya tarla bakmaya geldiğini, Keçiören’de akrabalarının evinde kaldığını ve askerlerin hiçbirini tanımadığını ileri sürmüştü.

Öksüz, daha sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, Sulh Ceza Hakimi Köksal Çelik, Öksüz’ü ‘yurt dışı yasağı’ kararı vererek adli kontrol şartıyla serbest bırakmıştı.