Ana sayfa Manşet Gülmen ve Özakça’nın direnişi 63’üncü gününde: Herkesi Yüksel Caddesi’ne bekliyoruz

Gülmen ve Özakça’nın direnişi 63’üncü gününde: Herkesi Yüksel Caddesi’ne bekliyoruz

PAYLAŞ

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte çıkan Kanun Hükmunde Kararnamelerle (KHK) işten atılan ve İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimizi Geri İstiyoruz” diyerek 182 gündür direnen akademisyen Nuriye Gülmen açlık grevinin 61. gününde fenalaştı. Gülmen ile birlikte direnen Öğretmen Semih Özakça’nın baş ağrısı, mide yanması halsizlik, çabuk yorulma, nabız ve tansiyon düşüklüğü şikâyetleri varken akademisyen Nuriye Gülmen, kas ağrısı, midede yanma, yürümede zorluk, halsizlik, nabız ve tansiyon düşüklüğü sıkıntıları çekiyor.

Açlık grevinin 61. gününde fenalaşan Nuriye Gülmen, tıbbi müdahaleyi kabul etmedi. Destek ve dayanışmayla iyi hissettiğini açıklayan Gülmen, “Direniş sürüyor, haklarımızı kazanana kadar da devam edecek. Destek ve dayanışma için çok teşekkür ederiz. Bundan sonra da haklarımızı hep beraber kazanacağız. Herkesi Yüksel Caddesi’ne İnsan Hakları Anıtı önüne bekliyoruz. Sizleri çok seviyoruz sizin de bizleri çok sevdiğinizi biliyoruz” dedi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Semih Özakça da “Zaman ilerledikçe kritik bir sürece bunun bir kritik aşaması da vehametini gösterecektir ancak bu hepimizin direnişi” açıklaması yaparak direnişi sürdürdükleri Yüksel Caddesi’ne çağrı yaptı.

Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileri

Bianet’te yer alan habere göre, Ankara Tabip Odası, İşe iadeleri talebiyle 63 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın sağlık durumlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Açıklama yapan Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Bulut, Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumundaki bozulmaların Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileri olduğunu söyledi.

Vedat Bulut, 63 günde Gülmen ve Özakça’nın 15 kilo üzerinde kilo kaybı yaşadığını belirtti. Sağlık durumlarına dair şu bilgileri paylaştı:

“İki gündür Nuriye Gülmen’in sağlığı giderek bozuldu. Tansiyon ve nabız düzensizlikleri başlamış, bulaşıcı hastalıklara karşı savunmaları zayıfladı. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça kan ve biyokimya değerleri bu açlık grevinde giderek kötüleşti. Özellikle açlık grevlerinin kritik dönüm noktası olan 45. gün aşıldı ve 63. güne girildi. Her iki vatandaşımızda algılama, duygu durum bozuklukları, zihinsel ve motor faaliyetlerde bozulmalar dikkat çekici. B1 vitamini desteği almalarına karşın bu belirtiler Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileri. Bu hastaların yüzde 10-15’i yaşamını kaybetmekte ve yüzde 77’si ileriki dönemlerde enfeksiyonlarla kaybedilmektedir. Yüzde 25 kadarı uzun süreli hastane ve özel bakım gerektiren bedensel ve ruhsal sağlık sorunlarından etkilenmektedir.”