Ana sayfa Editörden Gülse Birsel: Ülkenin diğer yarısının da 1 veya 2 rock star’ı, yani...

Gülse Birsel: Ülkenin diğer yarısının da 1 veya 2 rock star’ı, yani Erdoğan’ı olmalı

PAYLAŞ

Hürriyet yazarı Gülse Birsel, Deniz Baykal’ın Kılıçdaroğlu’nu ziyareti sonrası başlayan ‘Yüzde 49’un adayı’ tartışmalarına değindi. CHP, HDP, MHP ve çok az da olsa AK Partili seçmenin karışımından oluşan yüzde 49 için bir ortak adayın zorluğuna dikkat çeken Birsel, “Evet, demokrasi için, heterojen de olsa, ülkenin diğer yarısının da 1 veya 2 rock star’ı, yani Erdoğan’ı olmalı.” dedi.

Gülse Birsel’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Deniz Baykal geçen gün Kılıçdaroğlu için “Cumhurbaşkanlığına (Niye başkanlık demiyoruz, onu da anlamıyorum) aday olmayacaksa hemen kurultayı toplasın, aday olacak genel başkan seçilsin” şeklinde bir çağrı yaptı. Ve bu konu iyice gündeme yerleşti: Yüzde 49’un adayı kim olacak?

Şöyle tanınan bilinen, güvenilen, iş bilirliğine, performansına inanılan, lider karakteri olan, geniş kitleleri kucaklayacak, ayrıca “star ışığı” dediğimiz şeye sahip, yani kalabalıkların seveceği nitelikte bir cumhurbaşkanı adayı aranıyor.

Yok, Recep Tayyip Erdoğan var zaten, ona alternatif aranıyor demek istiyorum. 2019’da Erdoğan’a rakip çıkarma açısından. Yüzde 51’in değil, 49’un temsili için. Hoş “Erdoğan’a rakip” derken bile beni azıcık gülme tutuyor, olsun. Yukarıdaki vasıfları okuyup hiç bana bakmayın vallahi, ben yoğun olacağım önümüzdeki senelerde.

Evet, demokrasi için, heterojen de olsa, ülkenin diğer yarısının da 1 veya 2 rock star’ı, yani Erdoğan’ı olmalı.

Yazının tamamı için…