Ana sayfa Logo Üstü - Sol Gül’ün eski yaveri tuğgenerale müebbet

Gül’ün eski yaveri tuğgenerale müebbet

PAYLAŞ

Bolu başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Güneşer, Ceylan ve Kıyak’ın yanısıra biri yarbay, dördü üsteğmen, biri teğmen, biri astsubay yedi tutuksuz sanık, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. ‘Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘terör örgütüne üye olmak’ suçlarından yargılanan sanıklara son sözleri soruldu.

Güneşer, “Kumpasın içindeyiz. Üç albay bizi mezarın içine bıraktılar. Bizi buradan çıkarmak sizlerin görevi. Bu kumpasın ayak izlerini göstermeye çalıştık. Meslek hayatım boyunca onurumu ve mukaddes bildiğim değerleri ayaklar altına almadım. Vicdanınızla vereceğiniz her karara katılıyorum” dedi.

Ceylan 26 yıllık asker olduğunu ifade ederek, “Milletimin bana verdiği emanete ihanet etmedim. Mesleğimden asılsız iddialarla mahrum bırakıldım. Suçsuzum. Eğer Türk halkı üzerinde hakkım varsa helal olsun” dedi.

Kıyak da, “Bağımsız ve tarafsız mahkeme olan sizlerin en doğru karar vereceğini düşünüyorum. Takdir mahkemenizindir” diye konuştu.

Üç ağır müebbet, yedi beraat

Mahkeme Başkanı Seyfi Han, “Şu an vereceğimiz karar vicdanımızdan süzülmüş bir karar. Bu konuda gerçekten samimiyim” diyerek kararı açıkladı.

Han, tutuklu sanıklar Güneşer, Ceylan ve Kıyak’a, ‘cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Örgüt üyeliği suçundan ise ceza verilmedi.

Mahkeme heyeti, diğer tutuksuz yedi sanık hakkında kesinleşmiş suç delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.