Ana sayfa Sürmanşet Gümrük vergilerinin indirilmesi üreticiyi vurdu: Buğday alım satımı durdu

Gümrük vergilerinin indirilmesi üreticiyi vurdu: Buğday alım satımı durdu

PAYLAŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “enflasyonla mücadele” gerekçesiyle kırmızı et ve hububatta gümrük vergilerinin indirilmesinin üreticileri olumsuz etkilediğini belirterek, “Tüketici fiyatlarının düşmesini biz de istiyoruz. Çözüm yolu bu değildir. İthalat işin en kolay tarafıdır.” dedi.

Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında, karkas et, canlı hayvan, buğday, arpa ve mısırda gümrük vergilerinin düşürülmesini öngören Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi.

Enflasyonla mücadele gerekçesiyle alınan gümrük indiriminin sonuçlarına dikkat çeken Bayraktar, kendilerinin görüşünün alınmadığını söyledi.

Bayraktar, tüketici fiyatlarının düşmesini kendilerinin de istediğini ifade ederek, “Çözüm yolu bu değildir. İthalat işin en kolay tarafıdır. Bir taraftan makası daraltmak lazım, bunun dışında yapısal sorunlarımız var, planlama yapamıyoruz, pazarlama sorunlarıyla karşı karşıyayız. Bunun dışında verimlilik rakamlarımız da düşük.” değerlendirmesinde bulundu.

Buğday ve arpada alım-satım durdu

Bayraktar, buğday ve arpada hasat döneminde olunduğuna dikkati çekerek, “Böyle bir zamanda gümrük vergilerinin düşürülmesi doğru olmamıştır. Bu açıklamadan sonra tüccar piyasaya girmiyor. Piyasa durdu. Şu an dışarıdan giren bir mal yok, gümrükler düşürülecek denilmesi bile yetti. Bazı bölgelerde alım-satım durdu. Yanlışlığı burada” diye konuştu. Bayraktar, mısır üreticilerinin de etkileneceğini dile getirdi.

Şemsi Bayraktar, söz konusu karar açıklanırken üretici maliyetlerinin dikkate alınmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Et fiyatlarımız yüksek ama üretici fiyatlarına baktığımızda üreticinin kilogram başına 1,5 lira para kazandığı görülüyor. Sekiz ay besi yapan üreticinin karı yüzde 5,3’ü geçmiyor. Bu gümrüklerle ithalat yaparsak sektör batar. Üretimi sürdüremez hale geliriz. Bunu geçmişte yaşadık. 2010’da yapılan ithalat bugüne kadar Türkiye’ye 5 milyar dolara patlamıştır. Biz hayvan ithalatına bu kadar döviz ödeyecek kadar zengin bir ülke değiliz.”