Ana sayfa Dünya “Günde 30 Türk Yunanistan’a iltica ediyor’

“Günde 30 Türk Yunanistan’a iltica ediyor’

Yunan gazetesi Kathimerini'den iddia: Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki ay seçim düzenleneceğini açıklamasından bu yana günde yaklaşık Türk geliyor; bu sayı geçmişte sıfırdı.

PAYLAŞ

24 Haziran erken seçimlerinin açıklandığı tarihten bu yana günde yaklaşık 30 Türk vatandaşının Yunanistan’a iltica ettiği öne sürüldü. Yunan gazetesi Kathimerini, bu sayının söz konusu tarihten önce ‘sıfır’ olduğunu yazdı.

Kathimerini’nin Türkiye’den Yunanistan’a sığınmacı geçişi hakkındaki haberinde, Türkiye vatandaşları hakkında şu ifadeler kullanıldı: “Yetkililer aynı zamanda, Meriç üzerinden gelen Türk vatandaşlarının sayısında artış tespit etti. Kathimeri’nin kaynaklarına göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki ay seçim düzenleneceğini açıklamasından bu yana günde yaklaşık Türk geliyor; bu sayı geçmişte sıfırdı.”

Haberde, Türkiye’den Yunanistan’a geçen sığınmacı sayısında da artış yaşandığı belirtildi. Buna göre, Yunan göçmen bakanlığı, son dönemdeki artış nedeniyle yeni önlemler almaya başladı; mevcut sığınmacı kamplarına ve merkezlerine yeni çadırlar kurmak için hazırlıklar başladı. (Duvar)