Ana sayfa Sürmanşet ‘Gündem sakin’ denilerek Meclis’in kapatılmasına Kerestecioğlu’ndan tepki

‘Gündem sakin’ denilerek Meclis’in kapatılmasına Kerestecioğlu’ndan tepki

PAYLAŞ

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, bugün Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın yönetimindeki Meclis Genel Kurulu’nun kapatılmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. “Gündem sakin” denilerek genel kurulun kapatılmasının AKP’nin “başkanlık sistemi” hazırlığı anlamına geldiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu tutum, ‘millet iradesi’ kavramını dilinden düşürmeyenlerin millet iradesini açıkça yok saymasıdır. Meclis’i çalıştırmayan Ahmet Aydın ve AKP’li milletvekillerinin tek gündemi yaklaşan AKP Kongresi ve kongre sonrasında kurulacak yeni düzendeki varlık – yokluk savaşlarıdır” denildi.

‘Biz çözüm yeri olmak istiyoruz’

Meclisin çözmesi gereken yüzlerce sorunun olduğu, ancak bunun engellendiğinin ifade edildiği açıklamada, gündemde olan sorunların başında gelenler şu şekilde belirtildi: “Biz KHK’larla işten atılan binlerce insanın durumunu görüşmek istiyoruz. Biz oğlunun cenazesini almak isteyen Kemal Gün’ün sorununa çözüm bulmak istiyoruz. Biz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade edilmesi için harekete geçilmesini istiyoruz. Biz Silopi’de uyurken öldürülen Furkan ve Muhammed’in katillerinin cezalandırılmasını istiyoruz. Biz tutuklu vekillerimizin özgürlüğü için Meclis’in adım atmasını istiyoruz, bu hukuksuz süreci yaşatan siyaset ve yargıyı konuşmak istiyoruz. Biz ekonomik krizi, kadın cinayetlerini müzakere etmek, çözüm yeri olmak istiyoruz.”

Açıklamada son olarak, “15 Temmuz’da Meclis’i bombalayan zihniyetin yapmak istediğini yapmaktadır. Bu durumu asla kabul etmediğimizi TBMM’nin birilerinin ikbali değil halkın sorunları için çalışması gerektiğini ifade ediyor, Meclis’i çalışmaya çağırıyoruz” diye belirtildi.