Connect with us

Dünya

Güney Kore’den Kuzey Koreli 18 yöneticiye nükleer silah yaptırımı

Published

on

Güney Kore, Pyongyang’ın yasadışı nakit akışlarını gidermeye yönelik uluslararası çabaların bir parçası olarak, Kim Jong-un’a yakın isimler ile Güney Koreliler arasındaki her türlü finansal işlemi yasaklayan tek taraflı yaptırımları uygulayacağını açıkladı.
Güney Kore Yeniden Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Baik Tae-Hyun “Kararın genel olarak insanları Kuzey Kore ile para akışlarında daha dikkatli olmaya teşvik etmesini bekliyoruz. Ayrıca Kuzey Kore’nin kitle imha silahlarının geliştirilmesinde kullandığı para kaynaklarının kesilmesine katkı sağlayacaktır.”

Barış aktivistleri: “Gerçek barışı istiyoruz”

Öte yandan Kore Yarımadasında savaş karşıtı eylemciler, barış yanlısı bir gösteri düzenledi. Barış için dua eden ve yere kapanan göstericiler, “Savaşa hayır”, “Saygı duyun, halkı koruyun”, yazılı pankartlar ile, Güney Kore halkının barış yanlısı olduğu mesajı verdi.Barış aktivisti Kim Yesug şöyle konuştu: “Doğru cevap, Kuzey Kore ile ABD’nin aynı anda harekete geçmesi. Bu nedenle, ABD Başkanı Trump’dan, Kore Yarımadasına gerçek barışı getirmek için bu yönde bir adım atmasını istiyoruz.” Washington – Pyongyang hattında tırmanan gerilim tarafların ara ara karşılıklı tehdit içeren açıklamalarıyla had safhaya çıkıyor.Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerine devam etmesi halinde “ateş ve öfkeyle” karşılık bulacağını açıklamıştı.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar