Ana sayfa Medya Hababam Sınıfı’nda olmayan insan tipi: “Din bezirganı”

Hababam Sınıfı’nda olmayan insan tipi: “Din bezirganı”

PAYLAŞ

Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil, ünlü sanatçı Halit Akçatepe’nin hayatını kaybetmesinin ardından Hababam Sınıfı’nın karakterlerine değinerek, “Fırlaması şapşalı, şehirlisi köylüsü, zengini fakiriyle, toplumun tüm katmanları vardır Hababam’da. Sadece kim yoktur? Din bezirganı.” dedi.

Özdil’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Büyük usta, İstanbul’u merkez alarak Anadolu’yu öylesine gerçekçi gözlemlemiş, insan tiplerini öylesine muhteşem harmanlamıştı ki, hepimizin içinde yeraldığı kusursuz bir Türkiye özeti yaratmıştı.
*
O nedenle hepimizin lise yılları Hababam’a benzer. O nedenle 77 yaşındaki de, 17 yaşındaki de aynı esprilere güler. O nedenle asla eskimez. Biziz o çünkü… Fırlaması şapşalı, şehirlisi köylüsü, zengini fakiriyle, toplumun tüm katmanları vardır Hababam’da.
*
Sadece kim yoktur?
*
Din bezirganı.
*
İnsanımızın kodlarını bu kadar iyi bilen, toplumu bu kadar iyi analiz edebilen Rıfat Ilgaz’ın, hepimizi tek tek oraya koyarken, tüccar takunyalıları unutması, ıskalaması mümkün mü? Neden Hababam’da “din” unsuru yok? Neden kafasında takkeyle dolaşan öğrenci figürü yok? Sınıf arkadaşlarını veya öğretmenlerini dini hassasiyetler üzerinden “senden-benden” diye ayıran, nifak sokan bir tip niye yok?
*
Yoktular çünkü.

Yazının tamamı için…