Ana sayfa Sağlık Haftada 2 kez çiğ sarımsak tüketmenin sağlığa etkisi inanılmaz!

Haftada 2 kez çiğ sarımsak tüketmenin sağlığa etkisi inanılmaz!

Sarımsak; kanserden koruyor, kan şekerini düşürüyor... Ayrıca yapılan bir çalışmaya göre sarımsağı sütle birlikte tüketmek ağız kokusunun önüne geçiyor.

PAYLAŞ

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, sarımsağın faydalarını sıraladı.

Kanseri önler

Çalışmalar sarımsak yemenin meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Çin’de yapılan bir çalışmada haftada 2 kez çiğ sarımsak yiyenlerin kansere yakalanma risklerinin yarı yarıya azaldığı tespit edildi.

Kan şekerini düşürür

Klinik bir çalışmada, metformin ve sarımsak özü alan hastalarda tek başına metformin alanlara göre daha iyi bir glisemik kontrol sağlandığı görüldü.

Besin zehirlenmelerine karşı savaşır

Bilim insanları, besin zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan ‘campylobacter jejuni’ bakterisine karşı geleneksel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın 100 kat daha etkili olduğunu saptamışlardır.

Artriti önler

Araştırmacılar allium sebzelerinden (soğan, sarımsak, pırasa) yüksek diyet yapan kadınlarda kalça artiritinin görülme oranı daha az diyor.

Bu sebzelerde bulunan bir madde bileşik eklemlerde kıkırdak yıkımını engeller.

Haftada 2 kez çiğ sarımsak tüketirseniz… Etkisi müthiş
Ezildiğinde hidrojen sülfit açığa çıkar bu da sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekler ve kalp üzerinde sayısız olumlu etkisi vardır.

Sarımsağı sütle tüketmenin faydası

Tadını seviyorsak pişmiş yemeklere koymak yerine çiğ tüketilebilir çünkü pişirme işlemi hidrojen sülfit oluşumunu engeller.

Kötü kokusundan ötürü çiğ yenmez bu diyorsanız sarımsağı sütle kaynatıp beraber tüketin.

Yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın sütle birlikte tüketiminin ağız kokusunu azalttığı tespit edilmiştir.

Sarımsağı ezilmiş ve çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, son olarak, “Kuru veya toz sarımsak yerine sevilen yemeklerde taze olarak kullanın” önerisinde bulundu.