Ana sayfa Dünya Hakan Atilla kaç yıl hapis cezası alacak?

Hakan Atilla kaç yıl hapis cezası alacak?

Zarrab Davası'nda yargılanan ve altı suçlamanın beşinden suçlu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın iki kez ertelenen karar duruşması 16 Mayıs'ta yapılacak.

PAYLAŞ

Jüri tarafından suçlu bulunan Hakan’a verilecek hapis cezasının ne kadar olacağı ile ilgili tartışmada, New York Barosu ve New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi akredite avukatı Cahit Akbulut, 10 yıl hapis cezası verilme ihtimali bulunduğunu söyledi.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre, 11 Nisan’da gerçekleşmesi ve Atilla için öngörülen hapis cezası süresinin açıklanması gereken karar duruşması iki kez ertelendi ve son tarih olarak 16 Mayıs açıklandı.

Bu ertelemelerin ardındaki sebep ise, verilecek cezanın süresiyle ilgili farklı talepler karşısında hakimin ‘kafasının karışması’ gösteriliyor.

Akbulut ise, Atilla’nın 10 yıl civarında ceza alabileceği görüşünde.

Sürecin uzamasıyla ilgili Akbulut, hakimin tüm detayları sorguladığını ve vicdanı üzerinde herhangi bir baskı olmadan karar vermeye çalıştığını söyledi.

Akbulut görüşlerini şöyle sürdürdü:

“Hakim karar vermeden önce taraflardan gelen başvuruları değerlendirmek zorunda. İzlenmesi gereken tarafların önerdiği hapis cezaları var. Savcılık Hakan Atilla için 15 yıl ve 50 bin ile 500 bin dolar para cezası verilmesini istedi. Savcılığın talebi haricinde bir de ceza gözetim memurunun talebi var onlar da Hakan Atilla’ya maksimum hapis cezası, yani 105 yıl verilmesini istedi.

Oldukça ağır bir süre talebiyle geldiler. Hakan Atilla’nın avukatları da 46 ile 57 ay arasında bir hapis cezasının müvekkilleri için uygun olduğu yönünde bir görüş bildirdiler.Tabi hakim şimdi tüm bu talepleri değerlendiriyor. Benim görüşüme göre hakan Atilla’ya hakim 10 yıl civarında bir hapis cezası verebilir.”

Verilecek cezanın kesinleşme süreci konusunda ise Akbulut, temyiz mahkemesinin vereceği kararın ardından cezanın kesinleşeceğini belirtirken, avukatların hakimin kararından en geç 14 gün sonra temyiz sürecine başvurmaları gerektiğini hatırlattı.

Akbulut sözlerini şöyle sürdürdü:

“16 Mayıs tarihinde her hangi bir erteleme olmazsa hakim Hakan Atilla’nın alacağı hapis cezasıyla ilgili kararını vermiş olacak. Hakimin alacağı karar son karar değil. Tabi temyiz aşaması var. Hakan Atilla’nın avukatları mutlaka temyize gideceklerdir. Avukatların, temyiz mahkemesine gitmek için karardan sonra en geç 14 gün sonra başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu da neredeyse bir yıllık bir süreç.

Bizde gerçekte Hakan Atilla’nın ne kadar bir hapis cezası alacağını tam olarak bu hukuki sürecin tamamlanması sonrasında tam olarak öğreneceğiz. Ancak bir gerçek var ki mahkemelerde hakim kararının bozulması için temyiz mahkemesine yapılan başvurularda başarı oranı sadece yüzde onlarda.”