Ana sayfa Dünya Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rocco karar duruşmasının nasıl işleyeceğini açıkladı

Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rocco karar duruşmasının nasıl işleyeceğini açıkladı

PAYLAŞ

ABD’nin New York şehrinde yargılandığı mahkeme tarafından suçlu bulunan Halk Bank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın karar duruşması bugün yapılıyor.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, ocak ayında jüri tarafından, suçlu bulunan Hakan Atilla için en az 15 yıl hapis cezası ve 50 bin ila yarım milyon dolar arası para cezası verilmesini talep etmişti. Karar duruşması öncesi Atilla’nın avukatı Victor Rocco IPA’ya konuştu.

KARAR DURUŞMASI NASIL İŞLEYECEK? 

ABD’de karar duruşmaları her hâkime göre değişebiliyor. IPA Haber’in sorularını cevaplandıran Hakan Atilla’nın Avukatı Victor Rocco, Hâkim Berman’ın vereceği ceza ile ilgili herhangi bir tahminlerinin olmadığını söyledi. Rocco, karar duruşmasının nasıl işleyeceğin şöyle açıkladı:

“Hâkim Richard Berman’ın öncelikle, açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşündüğü bütün konuları tartışmaya açacak. Hâkim, daha sonra, mahkeme kayıtlarına geçmesi için kararı verirken incelediği bütün materyalleri açıklayacak ve hüküm vermeden önce hazırlanan rapora kimsenin itirazı olup olmadığını soracak.

Ardından, savunma ve iddia makamlarına söz vererek, “Eklemek istediğiniz bir şey var mı?” diye sorması bekleniyor.

Son olarak Hakan Atilla’ya söz verecek olan Hâkim Berman, Atilla’nın cezasını açıklayacak. Berman, ceza kararına nasıl ulaştığını yazılı olarak da ifade edebilir.”

ATİLLA, ‘EN FAZLA 95 YIL HAPİS CEZASI’ İLE YARGILANMIŞTI 

Mahkemenin jüri üyeleri  95 yıl hapisle yargılanan Atilla’yı; ‘ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek’, ‘ABD’yi aldatma suçuna iştirak’, ‘ABD bankalarını dolandırmak’, ‘ABD bankalarını dolandırmaya iştirak’, ‘Kara para aklama suçuna iştirak’ maddelerinden suçlu bulmuştu.

HALK BANKASI CEZA ALACAK MI?

İsminin yazılmasını istemeyen Amerikalı bir avukata göre, çarşamba günü yapılacak karar duruşmasında sadece Hakan Atilla ceza alacak. Çünkü mahkemede yargılanan tek isim Hakan Atilla.

Reza Zarrab, İran paralarını Halk Bankası üzerinden akladığı halde, şu an için Halk Bankası’na açılmış bir ceza devası yok. Halk Bankası’nın hangi şartlarda nasıl bir ceza alacağı belli değil.

Hakan Atilla hakkında çıkacak karar sonrası, davaya konu olan Halkbank ile ilgili ceza ya da yaptırım konularının ABD Hazine Bakanlığı’nın alanına girdiği, bir adım atılacaksa buna bakanlığın karar vereceğinin altı çiziliyor.

FRANSIZ BANKAYA REKOR CEZA

Aynı avukat, ABD’de, yaptırımları delerek işlem yapan bankaların genellikle ABD Hazine Bankanlığı ile anlaşmaya giderek, yüksek miktarda para cezası ödemek zorunda kaldığını söyledi.

ABD, Sudan, İran, Kuzey Kore ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımları ihlal edilmesi veya bankacılık faaliyetlerinde usulsüzlük yapıldığını tespit ederse bankalara ceza kesiyordu. Söz konusu ülkelere 2002-2004 yılları arasında uygulanan yaptırımları ihlal eden Fransız BNP Paribas’a 8.9 milyar dolar para cezası kesilmişti.

Bakanlık, cezanın ödenmemesi durumunda ise kurumları uluslararası finans piyasalarına erişimlerini kesmekle tehdit ediyor. ABD’nin şu ana kadar bankalara toplamda 55 milyar dolar ceza kestiği belirtildi.

Şu ana kadar kesilen en büyük 5 cezanın 3’ü ABD kökenli bankalardan oluşuyor. ABD kayıtlarına göre şu ana kadar ne büyük ceza 16.65 milyar dolar ile Bank Of America’ya kesildi.

Hazine Bakanlığı’nın, bankalara ceza kesilmesi konusunda ülke ayrımı gözetmemesi dikkat çekiyor.

HALK BANK’IN HİSSE FİYATLARI YÜZDE 32 DÜŞTÜ

Reza Zarrab’ın, ABD’de tutuklanmasından sonra değer kaybetmeye başlayan Halk Bankası, son 4 ayda yüzde 32 değer kaybetti.

Hisse fiyatı 4 Ocak’ta 11,11 TL olan Halk Bank 11 Mayıs Cuma kapanış seansında 7,55 TL’ye düştü. Sene başında 13,8 milyar TL (3,68 milyar dolar) olan piyasa değeri ise 9,5 milyar TL’ye (2,2 milyar dolar) geriledi.

 

KAYNAK: IPA