Ana sayfa Editörden “Hakikatli tavırların cezalandırma sebebi olabildiği bir devir… Öyle olmasa Davutoğlu hala başakan...

“Hakikatli tavırların cezalandırma sebebi olabildiği bir devir… Öyle olmasa Davutoğlu hala başakan olurdu”

PAYLAŞ

Mehmet Görmez’in görevinden ayrılma sebebine ilişkin araştırma yaptığını ancak bir gerekçe bulamadığını söyleyen Karar yazarı Hakan Albayrak, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Efkan Ala’nın görevden alınma süreçlerini hatırlattı. Albayrak, “Esaslı duruşların, hakikatli tavırların cezalandırma sebebi olabildiği bir devirden geçiyoruz. Öyle olmasaydı Ahmet Davutoğlu hâlâ başbakan olurdu” yrumunu yaptı.

Hakan Albayrak’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Görevden niye alınacağına veya görevi bırakmaya niye sevk edildiğine gelince…

Sordum, soruşturdum, esaslı duruşundan başka bir suçunu (!) öğrenemedim Görmez Hoca’nın.

İstişare ilkesine bağlı olduğu, Diyanet İşleri Başkanlığının belli başlı uygulamaları / faaliyetleri ile alâkalı hususlarda ulema ile istişare etmeden adım atmaya yanaşmadığı ve şura kararlarına saygı gösterilmesini beklediği söyleniyor; belki de bu sebeple, “Pratik kullanıma elverişli değil” diye gönderiliyordur.

“Ama nasıl olur?”

Bal gibi olur.

25 Aralık 2013’teki bürokratik darbe teşebbüsünü yiğitçe, delikanlıca, serdengeçtice bir tavırla geri püskürterek Erdoğan’ın tutuklanmasına ve FETÖ’cü bir düzenin kurulmasına matuf komplonun önüne geçen, ayrıca 15 Temmuz Askerî Darbe Teşebbüsü’ne mukavemetin koordinasyonunda önemli bir rol oynayan Efkan Ala da, terörle mücadelede insan haklarını üstün tutmaktan başka suçu olmadığı halde İçişleri Bakanlığı görevinden alınmamış mıydı?

Esaslı duruşların, hakikatli tavırların cezalandırma sebebi olabildiği bir devirden geçiyoruz.

Öyle olmasaydı Ahmet Davutoğlu hâlâ başbakan olurdu.

Yazının tamamı için…