Haklarında tutuklama kararı verilen korumalar Eylül’de ABD’ye götürülmeyecek

Haziran 17, 2017, 7:51 am
Erdoğan'ın Washington ziyaretinde göstericilere saldırdıkları gerekçesiyle haklarında tutuklama kararı verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 yakın koruması, Erdoğan'ın Eylül ayında gerçekleştirilecek ABD ziyaretinde yer almayacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında Türk Büyükelçiliği önündeki kavgayla ilgili olarak 12 koruma hakkında ABD’de tutuklama kararı çıkarması üzerine Ankara harekete geçti. Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre Washington Büyükelçiliği, karara karşı hukuki sürecin nasıl başlatılıp işletileceğine dair kapsamlı bir çalışma yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakın tarihteki ABD ziyareti şu aşamada Eylül ayında görünüyor. Erdoğan’ın, BM Genel Kurulu için New York’a gitmesi halinde haklarında tutuklama kararı bulunan 12 yakın koruma ABD’ye götürülmeyecek.

Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham “Bu kişiler ABD’ye gelirlerse tutuklanacaklar. Bu kişilerin ABD’ye gelip suçlamalara cevap vermelerini bekliyoruz” demişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, ‘kararın bir mesaj niteliğinde’ olduğunu belirttiği için, ABD’nin siyah diplomatik pasaport sahibi olsalar da Erdoğan’ın yanında götüreceği yeni korumalara vize verip vermeyeceği de merak konusu. ABD, siyah diplomatik pasaport dahil tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına vize uyguluyor.