Ana sayfa Editörden “Haksız yere zengin olmasınlar diye tazminatlar ödenmiyor”

“Haksız yere zengin olmasınlar diye tazminatlar ödenmiyor”

PAYLAŞ

Sözcü yazarı Can Ataklı, Mavi Marmara mağduru ailelerin, İsrail’in için ödediği 20 milyon dolarlık tazminatı alabilmeleri için dava açmak zorunda olduklarını yazdı. Gemide ölenlerin yakınlarının Türk mahkemelerine dava açmaları halinde ise, “tazminatlar sebepsiz ve haksız yere zenginlik yaratamaz” maddesinin devreye girdiğini söyleyen Ataklı, “Devlet de galiba ‘Bizim yasalarımıza göre aile başı 200‐300’er bin lira verir gerisini hazineye gelir kaydederiz’ diyor belki de.” dedi.

Ataklı’nın yazısında yer alan ilgili kısım şöyle:

Şimdi belki çok şaşıracaksınız ama yargı İsrail’den gelen paranın dağıtımı için de mağdurların dava açmaları gerektiğini ileri sürmüş.
Bu durumda mağdur yakınlarından tazminat almaya hakkı olanlar bu parayı almak için tazminat davaları açıyorlar.
Ama sorun şu ki, bizim yasalarımızda olan “tazminatlar kişilerin haksız ve sebepsiz yere zengin olmalarını sağlayamaz” maddesi var.
İsrail tazminat ödemeyi kabul etmeden önce açılan davalarda bazı mahkemeler 150‐300 bin lira arası tazminatlara hükmetmişler. Oysa İsrail’in gönderdiği para kişi başı yaklaşık 7 milyon lira.
Mavi Marmara gemisinde can verenlerin yakınları bu parayı almak için Türk mahkemelerinde dava açtığında, mahkemenin 7 milyon lira tazminata hükmetmesi “tazminatlar sebepsiz ve haksız yere zenginlik yaratamaz” maddesine takılıyor.

Daha doğrusu mahkemeler daha önce bu tür bir karar almadıkları için bu olaya özel karar da alamıyorlar. Böylelikle Mavi Marmara gemisinde ölenlerin yakınları tazminatları alamıyorlar.
Ne olacak? Bu bilinmiyor. Çünkü bazı mahkemeler “tazminatın kime verileceği” konusunda da sıkıntılar yaşıyor. Çünkü tazminat “yasal mirasçılara” mı verilecek yoksa ailelere mi? Örneğin ölenlerden birinin nişanlısı “Düğünümüze birkaç gün vardı, evlilik için hazırlıklar yapmış ve çok masrafa girdik” dediğinde ne olacak?

Sonuçta tazminat çok büyük. Aileler içinde bile sorun çıkaracak kadar büyük üstelik. Devlet de galiba “Bizim yasalarımıza göre aile başı 200‐300’er bin lira verir gerisini hazineye gelir kaydederiz” diyor belki de.

Yazının tamamı için…