Halep’te sivillerin tahliye edildiği otobüs konvoyuna intihar saldırısı: 126 ölü

Nisan 15, 2017, 6:02 pm
Halep'te nüfuslarının büyük kısmı Şii olan Fua ve Kefraya kasabalarından tahliye edilen sivillerin bulunduğu otobüs konvoyuna düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısının 126'ya yükseldiği bildirildi. Ölenlerin 68'inin çocuk olduğu kaydedildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından verilen bilgilere göre, Halep yakınlarındaki Raşidin’de cumartesi günü düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 126’ya yükseldi. Ölenlerin çoğunun 68’i çocuk tahliye edilen sivil, geriye kalanın ise otobüs konvoyunda bulunan yardım ekibi ile direnişçiler olduğu belirtildi. Gözlemevi yetkilileri, ağır yaralıların bulunması nedeniyle ölü sayısının artmasından kaygı duyulduğunu dile getirdi.

Fua ve Kefreya’dan tahliye edilen sivilleri hedef alan saldırı, bir araca yerleştirilen bombanın sivillerin bulunduğu otobüsün yakınında patlatılması sonucu gerçekleşmişti. İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgilere göre, saldırganın “gıda yardımı taşıyan bir kamyonun şoförü” olduğu tahmin ediliyor. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.