Ana sayfa Logo Altı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ABD’de tutuklandı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ABD’de tutuklandı

PAYLAŞ

Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD’de tutuklu olan İranlı iş adamı Reza Sarraf ile olan ilişkisi sebebiyle New York’un JFK Havaalanında gümrükte gözaltına alındı. Atilla’ya yöneltilen suçlama, İran’a yönelik ambargoyu delmek.

New Yok Federal Mahkemesi’ne yapılan şikayete göre Atilla’nın, sahte faturalarla bu ambargonun delinmesinde rol oynadığı iddia ediliyor. Atilla’nın Salı günü New York Manhattan’da mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

ZARRAB’LA AYNI CEZAEVİNE KONDU

Hürriyet gazetesi New York Temsilcisi Razi Canıklıgil’nin Twitter hesabından verdiği bilgiye göre tutuklanan Atilla, Manhattan’da Rıza Sarraf’ın yattığı cezaevine kondu. Başsavcılığın 40 sayfalık suç duyurusu yayımladığını bildiren Canikligil, Zarrab ile Atlla’nın telefon konuşmalarına da suç duyurusunda yer verildiğini ekledi.

İran asıllı Türkiye vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf, ABD’de Haziran 2016’dan beri yargılanıyor. Sarraf, kara para aklama, dolandırıcılık ve İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlanıyor.

ADALET BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, davalı’nın Amerikan mali sistemine erişimi kolaylaştırmak ve İran kuruluşlarına yönelik uluslararası ve ABD yaptırımlarına aykırı olarak Türk Banka’sındaki pozisyonunu kullandığı belirtildi. Preet Bharara’nın yerine gelen New York Güney Bölgesi Vekil Başsavcısı Joon H. Kim, Mehmet Hakan Atilla’nın, İran Hükümeti adına işlem yapmak için ABD finansal sistemini kullanmak amacıyla aralarında Reza Zarrab da bulunan kişilerle işbirliği yaptığını iddia ediyor.

Washington Hattı’ndan İlhan Tanır, Ela Gonca İzmirli’nin aktardığına göre, Ailla’nın, Manhattan federal mahkemesinde ABD Sulh Hâkimi James C. Francis IV önünde çıkacağı belirtildi.

Başsavcı Yardımcısı Joon H. Kim, Reza Zarrab’ın ABD finansal kurumlarını kullanarak, Amerikan ambargosunu ihlal etmek amacıyla hareket ettiğini, ve Türk bankacısı Mehmet Hakan Atilla’nın, Zarrab’ın bu yasadışı faaliyetlerine, milyonlarca doları İran’a gönderek yardım ettiğini söylüyor. Ayrıca Atilla’nın, sahte dokümanlar yardımıyla Iran ambargosunun delinmesine yardım ettiğini iddia ediliyor.

FBI Direktör Yardımcısı William F. Sweeney Jr, “İran, ambargoyu delmek ve ABD yasalarını ihlal etmek için her türlü yolu kullanacağını gösteriyor. Bu davadaki çalışmamız, ‘yardıma muhtaç insanları beslemek amaçlı insani yardım’ görüntüsü altında ABD bankalarından muazzam miktarda para aktardıklarını göstermektedir. Bu durumda, bir Türk finansal bir kurumunu kullandılar. FBI ve ABD İstihbaratının analistleri ve araştırmacıları İran’ın bu yasadışı faaliyetinin her birini tespit edip durdurana kadar çalışmalarını sürdürecektir. ” dedi