Ana sayfa Ekonomi Halkın cebi küçüldü ekonomi büyüdü

Halkın cebi küçüldü ekonomi büyüdü

PAYLAŞ

TÜİK, 2020 yılında ülke ekonomisinin yüzde 1,8 büyüdüğünü açıkladı. Kişi başına düşen gelir 8 bin 599 dolara düşerek son 13 yılın en düşük seviyesine indi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ilişkin büyüme verilerini yayımladı. TÜİK’e göre ekonomi 2020’de yüzde 1,8 büyüme kaydetti. Hanehalkı tüketiminin yüzde 2,9 artması, kamu harcamalarının yüzde 2,2, yatırımların da yüzde 6,5 artması büyümeyi pozitif etkilerken, ihracatın yüzde 15,4 azalırken, ithalatın yüzde 7,4 artması büyümeyi negatif etkiledi.

İstihdamın daraldığı işsizliğin arttığı bu dönemde meydana gelen büyüme, kredi pompalarıyla tüketimin artırılması sonucu gerçekleşti. İktidar koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararlarla gelirsiz ve işsiz kalan milyonlarca kişiye destek olarak düşük faizli kredi paketleri açıklamıştı. Ekonomi yönetiminin değişmesinden sonra ise faizler hızla yükseldi. Ancak Merkez Bankası’nın verilerine göre geçen yıl toplam kredi hacmi yüzde 32,9 genişledi. 2020’nin ocak ayı ile aralık ayı arasında kredi hacmi 845,3 milyar lira artarak 3,4 trilyon liraya çıktı. En büyük kredi genişlemesi ise normalleşmenin başladığı yaz aylarında gerçekleşti.

13 yıl geriye gittik

2020 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla 60 bin 537 TL, dolar cinsinden ise 8 bin 599 olarak hesaplandı. Kişi başına düşen gelir dolar cinsinden son 7 yıldır düşüyor. Açıklanan son veri ile 2007 yılının da gerisine indi. Ancak bu bile gerçeği tam olarak yansıtmıyor. Zira GSYH hesabında 2005 ve 2015’te yapılan revizyonlar sayesinde kişi başına gelir kâğıt üzerinde büyütüldü. Böylece AKP dönemi milli gelir verileri önceki dönemlerden çok daha büyük göründü.

Büyüme sırrı Baz etkisi

AKP sözcüleri tüm dünyanın küçüldüğü 2020’de Türkiye’nin büyümesini ekonomik bir mucize gibi sunmaya çalışırken, verilerin detaylarındaki gerçekleri halktan gizliyor. Cumhurbaşkanı’nın ekonomi başdanışmanı Cemil Ertem bir adım ileri giderek büyümenin Berat Albayrak’ın başarısı olduğunu sosyal medyadan şu şekilde duyurdu; “Türkiye pandemi döneminde pozitif büyüme sağlayan ender ülkelerden oldu. 2020’de yüzde 1,8 büyümek, hele yatırımları yüzde 6,5 artırarak, her babayiğidin harcı değildir. Bu başarı Berat Albayrak dönemine aittir şüphesiz. Türkiye, önündeki engellere rağmen bu yıl da büyüyecek!”

Benzer açıklamalar tüm AKP’lilerden gelirken büyümenin arkasında yatan baz etkisi unutuldu. 2019’da tüm dünya büyürken Türkiye yerinde saymış ve yıllık yüzde 0,9 büyümüştü. Eğer Türkiye 2019’da normal hızında yani öngörülen şekilde büyüseydi, geçen yıl salgın nedeniyle küçülen dünya ekonomileri gibi küçülmüş olacaktı.

Kalitesiz, sözde rakam

Büyüme rakamlarını BirGün’e değerlendiren İktisatçı Mustafa Sönmez, kalitesiz büyüme yorumunu yaparak şu ifadeleri kullandı:

Yüzde 2 bekliyordum, yüzde 1,8 geldi 2020 büyümesi. Ucuz faiz, ucuza satılmış TCMB dövizi ile tüketimi kamçılayıp ancak bu kadar büyüme sağladılar. Ön yüzü parlak arkası karanlık bir büyümedir. Ağır kırılganlıklar taşıdı 2021’e. Madalyonun bir yüzü yüzde 1,8 büyüme. Arka yüzü ise karanlık. Yüzde 15 enflasyon, yüzde 24 dolar fiyat artışı, 37 milyar dolar cari açık, yüzde 30 gerçek işsizlik, 10 milyon işsiz, yüzde 40 kredi borçlanması. Kalitesiz, astarı yüzünden pahalı sözde büyümedir.”

Birgün