Ana sayfa Logo Üstü - Sağ Hareketli müzik, heteroseksüel kadınlarda karşı cinsi daha çekici bulmaya teşvik ediyor

Hareketli müzik, heteroseksüel kadınlarda karşı cinsi daha çekici bulmaya teşvik ediyor

PAYLAŞ

Bilim insanları, müziğin heteroseksüel kadınlarda karşı cinse olan etkisinde büyük oranda belirleyici etken olduğunu ortaya çıkardı.

Ontrava’da yer alan habere göre, Avusturya’daki Viyana Üniversitesi’nden bilim insanları, müziğin cinsel etkileşimi belirlemede ve bunun etkilerini artırmada önemli role sahip olduğunu inceledi. Kişinin partner seçimi, cinsel arzular ve buna benzer daha birçok faktörü etkileyen müziğin de türünün bu konuda önemli olduğuna dikkat çekildi. 96 heteroseksüel birey üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, çeşitli müzik parçaları dinletilen katılımcılara aynı zamanda karşı cinse ait mimiksiz nötr fotoğraflar gösterildi.

Müziğin etkisini ölçmek için deneyin yarısı müzik ile gerçekleştirilirken bir diğer bölümü ile müzik olmadan gerçekleştirildi. Katılımcılara, fotoğrafı gösterilen kişi ile romantik bir buluşmaya gidip gitmeyecekleri soruldu ve sonuçlar şaşırtıcı çıktı. Müzik dinlerken fotoğraf gösterilen katılımcılar, fotoğraftaki kişiye ılımlı yaklaşıp çekici bulduklarını ifade ederken müziksiz ortamda durum tam tersi oldu.

Özellikle çok sesli ve hareketli müziklerde bu eğilim en üst seviyeye çıkarak şaşırtıcı bir etki ile katılımcılar karşı tarafı daha çok çekici bulmaya başladı. Gerçekleştirilen çalışmada, hareketli müziğin kadınlarda karşı cinsi çekici bulma eğilimi yarattığı saptanırken erkeklerde böyle bir durum gerçekleşmediği de ayrıca ifade edildi.