Ana sayfa Sürmanşet Harran Kampı’nda yardımlar rüşvetle dağıtılıyor, kadınlar satılıyor

Harran Kampı’nda yardımlar rüşvetle dağıtılıyor, kadınlar satılıyor

PAYLAŞ

Urfa’nın Harran ilçesinde 2013 yılında açılan ve 14 bin sığınmacının barındığı AFAD’a bağlı konteynır kentinde, rüşvet, yolsuzluk, ikinci eş ve çocuk evliliği had safhada. 4 mahalleye ayrılan ve atanan muhtarlar tarafından yönetilen kampta kalan bir mülteci, yaşadıklarını ve tanıklıklarını anlattı. 4 yıldır kampta kaldığını belirten Halepli mülteci, kimsenin çıkarsız ve karşılıksız iş yapmadığını kaydetti.

Gelen yaşam malzemeleri nereye gidiyor

Halep’te Esad rejiminden gördükleri zulüm nedeniyle Türkiye’ye sığındıklarını vurgulayan Suriyeli, “Burada da aynı zulümle karşı karşıya kaldık. Harran Kampı’na her hafta belki 2 kamyon yaşam malzemesi geliyor. Biz Suriyeliler gelen mallardan ancak yüzde 10’unu görebiliyoruz. Geriye kalan mallar nereye gidiyor bilmiyoruz. Mesela yeni yataklar gelmişti. Bize yeni yataklar yerine askerlerin eski yataklarını verdiler. Kişi başı aylık 100 TL’lik kart veriyorlar. Kampın içinde 3 market var. Bu marketlerden alışveriş yapmak zorundayız. Markette her şey 3-4 katı fiyata satılıyor. 100 TL ancak 25 TL değerinde kalıyor” diye anlattı.

Muhtarlar rüşvetle iş görüyor

Gelen eşyaları rüşvet karşılığında alabildiklerini belirten mülteci, şöyle devam etti: “Bir akrabamın ailesi kalabalık olduğu için konteynır dar geliyordu. Boş konteynırlardan birini müdürden istedi. Müdür ‘Yok’ diyerek vermedi. Sonra annesinin ve eşinin biraz altını vardı. Onları sattı ve muhtara 8 bin TL civarında para vererek konteynırı aldı. Kamp 4 mahalleye bölünmüş ve her parçasını Türkiyeli bir muhtar yönetiyor. Tanıdığım birçok kişi de rüşvet karşılığı eşya alabiliyor. Muhtar da aldığı rüşveti kendi üstleriyle paylaşıyor.”

Her şey parayla yapılıyor

Kampın ticarethaneye çevrildiğini belirten mülteci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeyi parayla yapıyorlar. Parasız hiçbir şey yapmıyorlar. Yardım biz Suriyelilere geliyor. Ancak bize vermiyorlar. Ne istiyorsak ‘Para’ diyorlar. Kimlik numarasını değiştireceğiz para, kimlik çıkaracağız para istiyorlar. Örneğin biri 15 gün dışarıda kalmışsa, dönmek için para istiyorlar.”

Kızları ikinci eş olarak alıyorlar

“Ölmemek için değil, namus ve şeref için Türkiye’ye sığındık” diyen mülteci, kampta yaşananları şöyle özetledi: “Aile Suriye’den gelmiş parası yok, borcu var. Çaresizliğini fırsat bilenler 10 ya da 15 bin TL karşılığında kız çocuklarını ailelerinden satın alıyorlar. Genelde Harranlılar gelip kızları satın alıyorlar. 15, 16, 17 yaşında kızlar, 50 yaşlarındaki adamlara veriliyor. Çoğu 2’nci eş olarak alıyor. Bu bizim zorumuza gidiyor. Ben bizzat şahit oldum; 16 yaşındaki kızı Harranlı 53 yaşındaki adama verdiler. Kampın güvenliğinden sorumlu olan birisi de bir kız çocuğunu ikinci eş olarak aldı. Kimse yardım için gelmiyor, biz Suriyelilerden kız almak için geliyorlar. Bir Harranlı ise, 3 Suriyeli kadın aldı. Birini aldı bıraktı, sonra 2’ncisini aldı. Daha sonra ise onu da bırakıp 3’üncüsünü aldı.”

AB komisyonu övgüler dizmişti

Nisan 2016’da AFAD’ın Harran Barınma Merkezi’ni ziyaret eden AB Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, “Harran Kampı, büyük bir mülteci akışının nasıl yönetilebileceği konusunda önemli bir örnek. Kamptaki çalışmalardan etkilendim” demişti. (dihaber)