Ana sayfa Medya Hasan Cemal’e 11 ay hapis cezası verildi

Hasan Cemal’e 11 ay hapis cezası verildi

PAYLAŞ

T24 yazarı ve Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) Kurucu Başkanı Hasan Cemal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerine yer verdiği bir köşe yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmekle suçlandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezası aldı, ceza ertelendi.

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında mahkeme Hasan Cemal’in bir yıl süreyle denetim altında bulundurulmasına da karar verdi. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 51/8. Maddesi gereğince, denetim süresinin iyi halli olarak geçirildiğinin tespiti durumunda ceza infaz edilmiş sayılacak.

P24’te yer alan habere göre Hasan Cemal, 16 Ocak 2016 tarihinde yayımlanan “Diktatör Bozuntusu” başlıklı yazısında eleştiri sınırlarını aşarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırıda bulunup hakaret etmekle suçlanıyordu. Savcı Hasan Cemal hakkında TCK 299. Madde uyarınca 14 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep etmişti.

Hasan Cemal ise soruşturma kapsamında verdiği ifadede söz konusu köşe yazısında Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te yaptığı konuşmayı özetlediğini, bu görüşlerin ağır eleştiri niteliğinde olmakla birlikte demokrasinin temeli olan ifade özgürlüğü kapsamında bulunduğunu söylemişti.