Ana sayfa Medya Hasan Cemal’e çekilme günlüklerinden terör davası

Hasan Cemal’e çekilme günlüklerinden terör davası

PAYLAŞ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fahrettin Kemal Yerli’nin açtığı davada, Hasan Cemal’in, 16 Mayıs 2013’te T24’te yayımlanmaya başlanan “Çekilme Günlükleri’nde “PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yaptığı” iddia edildi. Davanın ilk duruşması, 9 Mart 2017 sabahı 09:30’da, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

T24’te yer alan habere göre iddianamede Cemal’e yöneltilen suçlama için uygulanması istenen Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi 7,5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Aynı maddede, yayın sorumluları için de 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanmasına hükmediyor. İddianamede uygulanması istenen Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi de bir dizi kamu hakkının yasaklanmasını düzenliyor.

‘Kürtlerin Sezen Aksu’su’ ifadesi de ‘terör propagandası sayıldı!

İddianamede Hasan Cemal’in Türkiye sınırlarından çıkmakta olan örgüt mensuplarıyla yaptığı görüşmeleri aktaran çok sayıda ifade, yayının üzerinden 45 ay geçtikten sonra “terör örgütü propogandası” sayıldı. İddianamede “Delila… Kürtlerin Sezen Aksu’su” ifadesinin de “terör örgütünü övücü sözler” olduğu öne sürüldü.