Ana sayfa Genel ‘Hatay’da savaş uçağı düştü’

‘Hatay’da savaş uçağı düştü’

PAYLAŞ

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Yuvacık köyü kırsalına bir savaş uçağının düştüğü ihbar edildi.

İlçeye bağlı Yaylacık Mahallesi kırsalına saat 18.30 sıralarında büyük bir gürültü duyduklarını söyleyen köylüler jandarmaya bilgi verdi.

İddiaya göre, Amanos Dağları eteklerindeki kırsal alana bir savaş uçağı düştü. Pilotlarının da paraşütle atladığı ihbarını alan İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgeye sevk edilerek arama çalışması başlattığı ifade edildi.

Doğrulanmayan ilk bilgilere göre MİG 21 uçağının Ahrarüşşan örgütü tarafından düşürüldü. Düşürülen uçağın, Suriye hava kuvvetlerine ait olduğu öne sürüldü. Uçağın alçak uçuş yaparken makineli tüfekle vurulduğu da gelen bilgiler arasında. MiG 21 uçağı, hem Rus hem de Suriye hava kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

BAŞBAKAN DOĞRULADI

Başbakan Yıldırım Suriye rejimine ait MİG 23 model savaş uçağının düştüğünü, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Bakan Fikri Işık uçağın muhalifler tarafından vurulan Suriye rejimine ait bir savaş uçağı olduğunu açıkladı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Hatay Valisi Erdal Ata, yaptığı açıklamada, “Bugün valiliğimize yapılan bir ihbarda Antakya merkez Yaylacık köyü civarında bir uçağın düştüğüne yönelik bilgi ulaştı. Bunun üzerine jandarma, emniyet, AFAD ekiplerimiz, yaptığı çalışmalarda henüz uçağının enkazına ulaşılamadı. Uçak ülkemizin değil, muhtemelen Suriye tarafına ait olduğunu düşünüyoruz. Bulgular onu gösteriyor” dedi.

‘UÇAĞIN PARÇALARI BULUNDU’
Bölgeden edinilen bilgilere göre, düşen uçağın parçaları arazide bulundu.