Ana sayfa Medya Erdoğan için hapis yatan Hasan Yeşildağ Havuz’un yeni patronu oldu

Erdoğan için hapis yatan Hasan Yeşildağ Havuz’un yeni patronu oldu

PAYLAŞ

Medyaradar’ın aktardığına göre, bünyesinde Star Gazetesi, Akşam, Güneş, TV 360 ve Kanal 24’ün yanı sıra Lig Radyo ve bazı dergiler bulunan Es Medya’nın yeni sahibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre kaldığı Pınarhisar Cezaevi’nden arkadaşı olan Hasan Yeşildağ oldu.

Erdoğan için cezaevine girmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında verilen hapis cezasının ardından bilerek küçük bir suç işleyerek ondan önce Pınarhisar Cezaevi’ne giren Hasan Yeşildağ, Erdoğan’ı cezaevinde bizzat karşılamış ve 4 ay boyunca bütün görüşmelerini düzenlemişti. Cezaevi sürecinde Erdoğan’ın içerdeki eli ayağı olan Yeşildağ’ın, o günden sonra da Erdoğan’ın yanından hiç ayrılmadığı belirtiliyor.

Hasan Yeşildağ’ın kardeşi Zeki Yeşildağ’ın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruması olduğu biliniyor. Zeki Yeşildağ’ın ismi, Nisan 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington temaslarını sürdürmek için ABD’ye gittiğinde gündeme gelmişti. Erdoğan’ın Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmayı protesto eden vatandaşlara Erdoğan’ın korumaları müdahale etmiş, müdahale sırasında korumaların protestoculara küfür ettiği kameralara yansımıştı. Daha sonra, korumaları yönlendirirken kameralara yansıyan kişinin Zeki Yeşildağ olduğu ortaya çıkmıştı.

Sabah yazarından Hasan Yeşildağ yazısı: Yeşildağ’ın Ağca ve çevresiyle nasıl bir ilişkisi vardı?

Abdi İpekçi suikastının aktörlerinden Mehmet Ali Ağca salıverilip tekrar yakalandığında kardeşi Adnan Ağca çarpıcı iddialar dile getirmişti. Sabah yazarı Mahmut Övür, Ethem Sancak’ın Es Medya’yı sattığı Hasan Yeşildağ ile ilgili 11 yıl önce yazdığı yazıda Ağca’nın kardeşi Adnan Ağca’nın “Başbakan’ın gizli kasası Hasan Yeşildağ. Her gün gizli gizli görüşme yapıyorlar. Mehmet Ali Ağca’nın suç ortağı Hasan Yeşildağ, Kartal’da beraberlerdi” ifadesine dikkat çekmişti.

Övür’ün yazısı şöyle:

Bir süre önce Türkiye’de ciddi bir ‘Yargı Skandalı’ yaşandı. Skandalın nedeni gazeteci Abdi İpekçi’nin katili Ağca’nın ‘yanlışlıkla’ salıverilmesiydi.

Sonunda yanlıştan geri dönüldü ve Ağca yeniden cezaevine girdi. O süre içinde dikkat ettiyseniz, Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren, geçmişindeki karanlık noktalar enine boyuna tartışıldı.
Çok şey söylendi ama hiçbir şey yapılmadan bir dahaki karanlık olaya kadar tartışmaya ara verildi. O günlerde, bunun kadar olmasa da önemli bir ‘ayrıntı’ daha dikkatlerden kaçtı.
Adeta ‘Şeytan ayrıntıda gizlidir’ sözünü haklı çıkartacak bir ayrıntıydı bu…
Şimdi o günlere dönelim ve o kaotik ortamda kaybolan o ayrıntıya dikkat çekelim.
Ağca yanlışlıkla salıverildikten sonra yakalandığında, kardeşi Adnan Ağca cezaevinin önünde medya ordusu karşısında isyan ediyordu.
Öfkeliydi Adnan Ağca. O öfkeyle ileri geri bir sürü şey söyledi. Söylediklerinin içinde elle tutulamayacak saçma şeyler de vardı, gerçekten düşündürücü iddialar da…
İşte Adnan Ağca’nın iddialarından biri:
“Başbakanın gizli kasası Hasan Yeşildağ. Her gün gizli gizli görüşme yapıyorlar. Mehmet Ali Ağca’nın suç ortağı Hasan Yeşildağ, Kartal’da beraberlerdi.”
Şaşırtıcı değil mi? Ne demek istiyor acaba?
İnsanın aklına “yine deli saçması bir iddia ortaya atılarak kafaların karışması amaçlanıyor” düşüncesi geliyor.
Ama ya öyle değilse?
İşin doğrusu Adnan Ağca’nın bu sözlerini büyük çoğunluk ‘deli saçması’ olarak değerlendirdi ki, sadece bir televizyon bülteninde yayınlandı. Ve hiç kimse bu sözlerin ne anlama geldiğini de sormadı.
Sahi kimdi şu Hasan Yeşildağ?
Adnan Ağca’nın günahına girip suçladığı biri mi, yoksa bugün önemli ilişkileri olan ama dünü bir hayli ‘bilinmez’ biri mi?
Bu sorulara Hasan Yeşildağ’ın bir cevabı var mı bilmiyoruz. Ama bildiğimiz başka şeyler var. Hasan Yeşildağ adını özellikle AK Parti İstanbul camiası çok iyi biliyor.
Çünkü, Yeşildağ’la Başbakan Erdoğan’ın ilişkisi bir hayli gerilere uzanıyor. Bu ilişkinin derinliği bir yana, su yüzüne çıkması Saray Cezaevi dönemine denk düşüyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, 4 aylık hapis cezasını tamamlamak için Saray Cezaevi’ne girdiğinde onu karşılayan kişi Hasan Yeşildağ’dı.
Daha önce de yazdım, basit bir çek suçu işleyerek önceden cezaevine giren Hasan Yeşildağ, Tayyip Erdoğan’ı karşılamış, 4 ay boyunca da tüm görüşmelerini düzenlemişti.
İşin politik ayağında ise kardeşi Zeki Yeşildağ var. Zeki Yeşildağ, AK Parti Beyoğlu İlçe örgütünden seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi.
Şimdi asıl soruya gelelim: Hasan Yeşildağ’ın Ağca ve çevresiyle nasıl bir ilişkisi vardı?
Geçmişinde birçok ‘karanlık’ olayın olduğu söyleniyor, doğru mu? Ve bugün Hasan Yeşildağ İstanbul’da ne tür işler yapıyor?
İlgili ve yetkili kişilerden yanıt bekliyoruz.

Uyuşturucu kaçakçılığı iddiası

Tuncay Özkan, Milliyet gazetesindeki köşesinde Hasan Yeşildağ-Tayyip Erdoğan ilişkisini şöyle anlatmıştı:

Hasan Yeşildağ, Abdullah Çatlı grubunun adamıydı. Sonra bu bağ bitti. Çünkü işe uyuşturucu karıştı.

Hasan Yeşildağ, Türkiye’de Abdi İpekçi dahil cinayetlere karışmış, tutuklanmış, polise konuşmuş ve bazı arkadaşlarını ele vermişti. Kaçaktı İsviçre’de… İsviçre’de uyuşturucu ve örtülü faaliyetlerinden dolayı cezaevinde yattı. Avrupa’da uyuşturucu işini iyi bilenlerden… İsviçre savcılarının ve gizli servisinin bunlarla ilgili bilmediği hiçbir şey yok. Kullanılmışlıkları da çok…

Ama nedense onunla birlikte cezaevinde olanlar bir daha İsviçre’ye giremezken, Yeşildağ İsviçre’yi ikinci vatanı yaptı. Halen kardeşlerinden Ali, çeteci Ali Fevzi Bir’i fidye için kaçırmaktan aranıyor. Cin gibi iki kardeş Hasan ve Zeki Yeşildağ birlikte hem siyaset, hem ticaret yaşamında para ve yer kazanıyor.

Hasan Yeşildağ, dans virtüözlüğü gibi batı toplumunun modernliklerine de olağanüstü uyum sağladığı için hem liberallerin yanında, hem siyasal İslam içinde hiç sıkıntı çekmiyor. Bu ailenin etkinliğinde İsviçre çok önemli bir yer tutuyor. Tayyip Erdoğan ‘Yeşildağ benden üç gün önce cezaevine girmiş arkadaş’ diyor ya, zamanlama olarak doğru içerik olarak yanlış.

İddialar için TBMM’ye soru önergesi verilmişti

2006 yılında CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, Mehmet Ali Ağca, Hasan Yeşil-dağ ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında varolduğu öne sürülen ilişkileri TBMM gündemine taşıdı. Bu ilişkilerin ortaya çıkarılmasını isteyen Sevigen TBMM Başkanlığına Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sevigen, önergesinde Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

» Mehmet Ali Ağca’nın tekrar cezaevine girdiği gün bir gazetecinin sorusu üzerine Ağca’nın kardeşi Adnan Ağca cezaevi önünde çok düşündürücü açıklamalar yaptı ve araştırılması gereken bir ismi ortaya attı. Kardeş Ağca’nın bahsettiği Hasan Yeşildağ kimdir?

» Hasan yeşildağ ile Tayyip Erdoğan’ın cezaevinde aynı koğuşta kaldığı ve orada çok yakınlaştıkları doğru mu?

» Hasan Yeşildağ’ın Tayyip Erdoğan ile yakınlığını kullanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden birçok iş aldığı, ya da işlere aracılık ettiği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur?

» Mehmet Ali Ağca’nın suç ortağı olduğu belirtilen Hasan Yeşildağ’ın Tayyip Erdoğan’ın gizli kasası olduğu öne sürülmektedir. Bu iddia doğru mudur?

» Yeşildağ’ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile çok yakın ilişkide bulunduğu ve Raylı Sistem ihalesinde aktif rol oynadığı ileri sürülmektedir. Bu iddianın gerçeklik payı nedir?

» Devletin resmi kayıtlarına, bilgi ve belgelerine göre Hasan Yeşildağ’ın Ağca çevresi ile nasıl bir ilişkisi vardı?

» Hasan Yeşildağ’ın hem Tayyip Erdoğan cephesi ile hem de Ağca cephesi ile olan ilişkelirinden, yakınlığından dolayı, herhangi bir şekilde ve herhangi bir yerde Tayyip Erdoğan, Mehmet Ali Ağca ile tanışmış mıdır?