Ana sayfa Editörden Hayrettin Karaman: İmam Hatip Okulları’nı korumak ve geliştirmek ümmetin önde gelen vazifesi...

Hayrettin Karaman: İmam Hatip Okulları’nı korumak ve geliştirmek ümmetin önde gelen vazifesi olmalıdır

PAYLAŞ

Yakında velilerin okul tercihi yapacaklarını hatırlatan Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, velilerin neden İmam Hatip Okulları’nı tercih etmeleri gerektiğine dair bir yazı kaleme aldı. Veli ve öğretmenlerde yaygın olarak bulunan ‘Fen Lisesi’ algısını da eleştiren Karaman, “Artık İmam Hatip Okulları ümmetin gündeminde, medeniyetimizin okulları olma yolundaki bu kurumlarımızı korumak ve geliştirmek ümmetin önde gelen vazifesi olmalıdır.” dedi.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Maalesef velilerde, öğrencilerde, öğretmenlerde, yöneticilerde bir “Fen Lisesi” algısı var, halbuki zeki çocukların tamamen fen bilimlerine yönelmesi de doğru değil. Zannediliyor ki Fen Liselerinin öğretmen ve yöneticileri tamamen başarılı; Fen Liselerine de öğretmenler ve yöneticiler özel seçilmiyor. Normal atama usulü ile geliyorlar. Tek cazibe başarılı öğrencilerin bu okulları tercih etmesidir. “Başarılı okullar aslında başarılı öğrenciler geldiği için öyle olmuş. Yani başarılı okullar yok; başarılı öğrencilerin gittiği okullar var”.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve ilgili STK’ların bütün çabaları İmam Hatip Liselerine başarılı öğrencilerin gelmesi için bu okulları cazibe merkezi haline getirmektir. Elhamdülillah bu çabalar da meyve vermeye başladı. Gün geçtikçe akademik başarısı yüksek öğrenciler İmam Hatip Liselerini tercih etmektedirler.

İmam Hatip Ortaokulları TEOG ortalamasında düz ortaokullarından daha yüksek başarıya sahipler. Geçen yıl düz ortaokullardaki başarı ortalaması 295, İmam Hatip Ortaokullarındaki başarı ortalaması 307’dir (500 tam puan üzerinden).

Yazının tamamı için…