Ana sayfa Editörden Hayrettin Karaman: ‘Kutlu Doğum’ projesi, amacını büyük ölçüde gerçekleştirmiş bir projedir

Hayrettin Karaman: ‘Kutlu Doğum’ projesi, amacını büyük ölçüde gerçekleştirmiş bir projedir

PAYLAŞ

Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman, Gülen Cemaati’nin bir ‘projesi’ olduğu ileri sürülen ‘Kutlu Doğum’ tartışmalarına değindi. Karaman, Kutlu Doğum etkinlikleri için, “Çok iyi karşılanmış, amacını büyük ölçüde gerçekleştirmiş bir projedir” yorumunu yaptı.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Son günlerde Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili konularında bazı yazılara ve tartışmalara şahit oldum.
“Şu şunu dedi, bu bunu dedi” demeden konu ile ilgili bildiklerimi söyleyeceğim:
Yakından tanıdığım iyi niyetli ve ehliyetli, Peygamber aşığı, akademya ve Diyanet mensubu birkaç zat bu Kutlu Doğum adını ve faaliyetini tasarlayıp başlamasına vesile oldular. Onlar belli bir dini gruba bağlı olmadıkları gibi tasarımlarında ilişki kurulmak istenen gruba muhtaç olmaktan da uzaktırlar.
Kutlu Doğum projesi Mevlid Kandili’nin yerine düşünülmüş ve konmuş değildir. Adı Kutlu Doğum’dur, maksat Efendimiz’dir (s.a.); O’nu ve âlemlere rahmet rehberliğini yurt içinde ve dışında tanıtmak, her yaştan ve baştan insanın O’nun getirdiği hayat nizamına dikkatini çekmek, insanlığın ortak problemlerini ana konu edinerek çözüme katkı sağlamaktır. Çok iyi karşılanmış, amacını büyük ölçüde gerçekleştirmiş bir projedir. Doğum günü kutlaması olmadığı için uygun bulunan başka bir tarihe sabitlenmiş olmasında da sakınca değil, fayda vardır.
Bunu takdir ve teşvik edecek yerde öküz altında buzağı aramaya kalkışanlara Allah insaf versin.
Gelecek yazıda da Mevlid Kandili üzerine birkaç cümle kuralım

Yazının tamamı için…