Ana sayfa Editörden Hayrettin Karaman: Reklamcıların çoğu açgözlü kapitalistlerin davulcularıdır

Hayrettin Karaman: Reklamcıların çoğu açgözlü kapitalistlerin davulcularıdır

PAYLAŞ

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, savurganlık ve israf konularını işlediği yazısında reklamcılara yüklendi. “Reklamcıların çoğu ‘açgözlü kapitalistlerin davulcularıdır” diyen Karaman, reklamcıların yalan söylediğini, abarttığını, reklamda insanların zaaflarını sonuna kadar kullandığını ve insanları israfa teşvik ettiğini iddia etti.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

İsrafçılar ve saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir, ifadesi bana reklamcıları hatırlattı. Daha önce de reklamcılık aleyhine bazı şeyler yazmıştım ve tepki almıştım, şimdi, yine yazıyorum:

Benim anladığım İslam ticaret ahlakına göre, yalnızca ürünü tanıtmak vardır; tanıtırken de yalan, düzen, abartı, hile olamaz; ürün ne ise, özellikleri nelerden ibaret ise bunlar açıklanır, o kadar.

Şimdi soruyorum:

“Siz böyle reklamlara ne kadar rastlıyorsunuz?”

Eğer bazı reklamcılar bunu yapıyorlarsa bu meşru bir hizmettir.

Ama gerçek şudur ki, reklamcıların çoğu “açgözlü kapitalistlerin davulcularıdır.” Yalan söylerler, abartırlar, reklamda insanların zaaflarını sonuna kadar kullanırlar, insanları israfa tahrik ve teşvik ederler, elde bulunan ve pekala işi gören alet ve araçları atıp yenisini almaları için âdeta insanları ipnotize ederler…

Şüphesiz israfın, saçıp savurmanın tek sorumlusu reklamcılar ve gözü doymaz kapitalistler değildir; belki de baş sorumlu terbiye edilmemiş, İslam ahlakı ile yoğurulmamış nefislerdir.

Dünya âlem (özellikle zengin ülkelerin halkları) israftan kaçınırken, tasarruf ederken ve tasarruflar ile ülkeyi güçlendirirken, İslam ülkeleri ve biz israfın “parlak” örneklerini veriyor, tasarruf konusunda da yarışın arkasında nal topluyoruz.

Yazının tamamı için…