Ana sayfa Editörden Hayrettin Karaman: Siyasetçiler, Diyanet’i siyasete alet etmeye teşebbüs etmemeli

Hayrettin Karaman: Siyasetçiler, Diyanet’i siyasete alet etmeye teşebbüs etmemeli

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın statüsünün yıllardır tartışıldığını ancak uygun bir sonuca ulaşılamadığına dikkat çeken Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, Diyanet’in siyasete bulaşmaması, siyasetçilerin de Diyanet’i siyasete alet etmeye çalışmaması gerektiğini söyledi.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Diyanet ortak akılla çalışır, geniş çerçeveli Ehl-i Sünnet Müslümanlığı’nı anlatır, ama buna katılmayanları da bir şekilde kucaklamaya çalışır. Türkiye’de bu İslam anlayışını beğenmeyenler, kendi dar kadrolu veya karizmatik tek şahsa bağlı İslam anlayışlarını “tek doğru İslam anlayışı” olarak bilirler, bundan asla vazgeçmezler, gerektiği zaman farklı görüntüler verseler de farklı olanları dışlama; ilkeleridir (ya Müslüman saymazlar veya kendi anlayışlarına göre Ehl-i Sünnet’ten dışlarlar). Diyanet’le uğraşanların ve amaçları karşısında önemli bir engel olarak gördükleri Sayın Görmez’i hedef seçenlerin bir kısmı işte bu gruplardır.

Gezi olaylarında nasıl ağaç bahane edildiyse bu grupların yıkıcı faaliyetleri için de ağaç benzeri bahanelere ihtiyaçları vardır, bunu da ararlar ve bulurlar, ama ilgililer unutmasınlar ve yutmasınlar, bunlar bahanedir, asıl sebebi ise yukarıda ifade ettim.

Diyanet kesinlikle parti ve grup siyasetine bulaşmamalıdır.

Ama siyasetçiler ve gruplar da Diyanet’i, kendi parti ve grup siyasetine çekmeye, alet etmeye, kendileri için bir şeyler yapmaya zorlamak şöyle dursun teşebbüs bile etmemelidirler.

Diyanet’in statüsü yıllardır tartışılıyor, uygun bir sonuca ulaşılamadı, hükümetlerin Diyanet üzerindeki otoritesi devam ediyor, bu da zaman zaman iyi olmayan tasarruflara imkân veriyor. Bu imkân da ortadan kaldırılmalıdır.

Siyaset alanında ülkemize hizmet veren iktidarlı kardeşlerimizden istirham ediyorum: Diyanet’e kıymayın, kıymak isteyenlerin de oyunlarına gelmeyin!