Ana sayfa Editörden Hayrettin Karaman’dan ümmetin birliğini hedefleyen idarecilere tavsiyeler

Hayrettin Karaman’dan ümmetin birliğini hedefleyen idarecilere tavsiyeler

PAYLAŞ

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, ümmetin birliğinden yana olan idarecilerin yapabilecekleri konusunda bir dizi tavsiyede bulundu. Karaman’a göre söz konusu liderler, İslam ülkeleri arasında kullanılacak bir para icat etmeli, yoldan çıkanları yola getirmek için ise ‘İslam Barış Gücü’ oluşturulmalı.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

İyi niyetli, ehliyetli ve ümmetin birliğinden yana olan idareciler birliğin sebep, çare ve manileri konusunda sağlam bilgi sahibi olmalı, uzmanlardan ve istihbarattan azami yararlanmalıdırlar.
Üst düzey idareciler İslam dünyasındaki mevkidaşlarıyla doğrudan konuşup anlaşabilmek için Arapça ve İngilizce bilmelidirler. Zaruret halinde veya gerektiğinde tercüman kullanılabilir, ama bu, doğrudan görüşüp konuşmanın yerini tutmaz.

İlk adımda hedef siyasi birlik olmamalı, bütün İslam dünyasının tek vatan ve tek devlet olması ilk adımın hedefi olmamalıdır. Mevcut ulus devletlerin siyasi statüleri değişmeksizin birliğe doğru atılacak yüzlerce adım vardır:

1. Olabildiğince sık temaslar, görüşmeler, fikir alışverişleri yapılmalıdır.
2. İstihbarat paylaşımı yapılmalıdır.
3. Savunma işbirliği anlaşmaları yapılmalıdır.
4. Ekonomik ve ticari ilişkiler en üst seviyelere çıkarılmalıdır.
5. İlk aşamada İslam ülkeleri arasında kullanılacak sağlam bir para icat edilmelidir.
6. Bilim ve teknoloji paylaşımı yapılmalıdır.
7. Tabii veya tertiplenmiş tuzak ihtilaflar büyümeden çözüm ve anlaşma sağlanabilmesi, ilişkilerin zarar görmemesi için “İslam ülkeleri arası bir hakemlik kurumu” oluşturulmalıdır.
8. Yoldan çıkanları yola getirmek ve saldırıya uğrayanları savunmak ve korumak için bir “İslam barış gücü” oluşturulmalıdır.
9. Birlik için çalışan devlet adamlarını öldüren, istihbarat örgütleriyle İslam ülkelerini birbirine düşüren, uluslararası ilişkilerde ve hukukta çifte standart uygulayan, kendi denetim ve yönetimlerinden çıkan İslam ülkelerini tedîb için gerektiğinde güç kullanan, başta nükleer silahlar olmak üzere askeri gücüne güvenen ve dayanan sömürgecilere dur diyebilmek için en azından onlara denk, ideal olarak da onlardan üstün “ortak veya birbirine yardıma hazır bir askeri güç” oluşturulmalıdır.
10. Başta liderlik olmak üzere hiçbir konuda çekişmeye ve rekabete yer verilmemeli, tam aksine hayırda yarışmak, en hayırlı ve en faydalı olanı en değerli saymak ilke edinilmelidir.