Ana sayfa Politika HDP, AYM önünde ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne başlıyor

HDP, AYM önünde ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne başlıyor

PAYLAŞ

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan önce, HDP Heyeti ile görüşmedi; AYM üyeleri ve çalışanlarıyla kurumda bayramlaşmaya katıldı. HDP Heyeti bunun üzerine AYM yetkililerine, “oturma eylemi için bize yer gösterin” talebinde bulundu.

Artıgerçek’ten Sibel Hürtaş’ın haberine göre, HDP Heyeti, Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu milletvekillerinin durumunu görüşmek üzere Anayasa Mahkemesi’ne geldi. HDP Sözcüsü Osman Baydemir ve HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Dilan Dirayet Taşdemir, Ahmet Yıldırım ve Garo Paylan, Anayasa Mahkemesi’ne girerek, AYM Başkanı Zühtü Arslan ile görüşmek istedi. Arslan ile görüşemeyen HDP Heyeti, bunun üzerine AYM Başkanı ile görüşene kadar kurumdan çıkmama kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın ise HDP Heyeti ile görüşmeyip, Anayasa Mahkemesi üyeleri ve çalışanları ile kurumda bayramlaşma düzenlediği öğrenildi. Kurumda bulunan Arslan, tüm personeli makamına davet ederek, tek tek bayram tebriği yaptı.

HDP Heyeti, görüşme taleplerine yanıt verilmemesi üzerine AYM yetkilileri ile görüştü ve Vicdan ve Adalet Nöbeti yapmak için kendilerine yer gösterilmesini talep ettiler. Bu talebe yanıt verilmedi.

AYM başkanı HDP heyetiyle görüşmeyi kabul etti

Bir süre yaşanan bekleyişin ardından AYM Başkanı Arslan, HDP heyetiyle görüşmeyi kabul etti.

HDP heyetinin AYM Başkanı Zühtü Arslan ile yaptığı ve 1 saat süren görüşme sona erdi.

AYM önünde nöbet başlıyor

Ahmet Yıldırım Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, “AYM Başkanı tarafından tatmin edici bir açıklama yapılmadığı için oturma eylemi yapacaklarını” söyledi.

HDP milletvekilleri Anayasa Mahkemesi’nin karşısında bulunan Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne başlıyor. Nöbetin AYM dışında başlatılmasının nedeni basının AYM içerisine alınmaması olarak belirtildi.