Ana sayfa Gündem HDP: Deprem yardımlarını Bakan Soylu engelliyor

HDP: Deprem yardımlarını Bakan Soylu engelliyor

Ergani Belediyesi'nin Elazığ'a gönderdiği yardımın geri çevrilmesi üzerine HDP'den yapılan açıklamada, engellemenin İçişleri Bakanı'nın talimatıyla yapıldığı belirtildi.

PAYLAŞ

Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi’nin Elazığ’daki depremzedeler için gönderdiği yardım malzemesi yüklü kamyonların geri çevrilmesi üzerine tepkisini merkezi bir açıklamayla duyuran Halkların Demokratik Partisi (HDP) engellemenin sorumlusunun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu açıkladı.

Elazığ Valiliği’nin HDP’li Ergani Belediyesi’nin gönderdiği yardımları geri çevirmesiyle ilgili HDP Merkez Yürütme Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “Daha depremin ilk enkazı yerinden kalkmadan vatandaşlara tehditler savuran İçişleri Bakanı, şimdi de yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engellemektedir” denildi.

‘SİYASİ HESAPLAR HALKIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİN ÖNÜNDE TUTULUYOR’

HDP Merkez Yürütme Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada iktidarı deprem öncesi gerekli tedbirleri almak yerine her karar ve adımıyla öngörüsüz davrandığı eleştirisi yönelten HDP, iktidarın, deprem sonrasında da insani yardımlara müdahale ederek, siyasi hesapları halkın can ve mal güvenliğinin önünde tuttuğunu vurguladı:

“Elazığ’da meydana gelen deprem vicdan sahibi tüm yurttaşların aynı duyguda birleşmesini sağladı. Milyonlar, hayatlarını kaybedenlerin acılarını fark gözetmeksizin yüreğinde hissediyor.

Depremin hemen ardından başlayan ve giderek büyüyen dayanışma adımları ise iktidar tarafından açıkça engellenmektedir. Daha depremin ilk enkazı yerinden kalkmadan vatandaşlara tehditler savuran İçişleri Bakanı, şimdi de yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engellemektedir. Yardımların depremzedelere ulaşmaması yönünde hem canlı yayında açıklama yapmış, hem de bölgedeki idari birimlere talimat vermiştir.

Talimatı hemen uygulamaya koyan Valilik, köyleri arayarak hükümet bağlantılı olmayan yardımların alınmamasını emretmiştir.

Partimizin, belediyelerimizin, il ve ilçe örgütlerimizin topladığı battaniye, çadır, kuru gıda gibi yardımların bulunduğu araçların yolu Emniyet güçlerince kesilmekte, kamyonlar geri gönderilmektedir. Şu saat itibariyle partimizin topladığı battaniye, çadır ve kuru gıda kolileri İçişleri Bakanı’nın talimatı sebebiyle depremzedelere ulaştırılamamaktadır.

Bölgedeki yurttaşlar ise 2 gündür bölgede inceleme yapan heyetlerimize, yardım dağıtımının AKP il ve ilçe başkanlarının kontrolünde olduğunu, bu konuda tarafgir davranıldığını söylemektedir. Heyetlerimiz  yardım ulaşmayan onlarca köy, binlerce insan olduğunu tespit etmiştir.

Bu tür doğal afetlerin ardından, hele de kış koşulları hüküm sürüyorsa, yardımların hızla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması hayati önem arz etmektedir. Yardımlar acilen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalıdır. Bu konunun önemi geçmiş deprem tecrübeleriyle de ortadadır.

Bizler halkımızın emekleriyle ve dayanışma duygularıyla topladığı yardımları ihtiyaç sahiplerine, “bir elin verdiğini diğer el görmez” ilkesiyle dağıtıyoruz.

İktidar, engelleme uygulamalarına son vermelidir. Acılar hepimizin acılarıdır. Böyle zamanlarda küçük siyasi hesaplarla, dar bakışlı iktidar oyunlarıyla zor durumda olan insanlara yardımların ulaşmasını engellemenin insani hiç bir açıklaması yoktur ve olamaz.

Deprem öncesi gerekli tedbirleri almak yerine her karar ve adımıyla öngörüsüz davranan iktidar, deprem sonrasında da insani yardımlara müdahale ederek, siyasi hesaplarını halkın can ve mal güvenliğinin, ihtiyaçlarının önünde tutmaktadır.”