Ana sayfa Sürmanşet HDP, yargıya talimatın belgesini AİHM’e sundu

HDP, yargıya talimatın belgesini AİHM’e sundu

PAYLAŞ

HDP milletvekilleri, tutuklu milletvekilleri konusunda hala bir karara varmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önündeydi. HDP’li vekiller, AİHM’e “Türkiye’de iç hukuk tükendi” diye seslendi. HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Meral Danış Beştaş ve Mithat Sancar, ellerinde dövizlerle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önüne geldi.

Burada bir konuşma yapan Baydemir, “6 milyon seçmen adına HDP’ye gönül vermiş, HDP’ye destek vermiş, Demirtaşları, Yüksekdağları parlamentoya gönderen halkın iradesi adına bir kez daha çağrımızı yineliyoruz. Geciken adalet, adalet değildir. Bugün Demirtaş 237 gündür halen cezaevindeyse, milletvekilleri halen cezaevindeyse, belediye başkanları halen cezaevindeyse bunun adı yargılama değil, bunun adı siyasetin hükümet tarafından tasfiye edilmesi operasyonudur” dedi.

“Erdoğan talimat veriyor”

Etha’nın aktardığı habere göre, Türkiye’de mahkemelerin muhalefetin bastırılmasının aracı olduğunu söyleyen Baydemir, “AKP Genel Başkanı Erdoğan talimat veriyor, mahkemelere savcılara gizli belge gönderiyor. Mahkemeler, savcılar bu gizli belgelere dayanarak eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz hakkında fezlekeler hazırlıyor. Talimatla hazırlanan fezlekelerden dolayı arkadaşlarımız tutuklu durumda” diye konutu.

“Gizli” ibareli yargıya talimat verildiği iddia edilen belgeyi göstererek, belgeyi delil olarak AİHM’e sunduklarını söyleyen Baydemir, “Türkiye’de iç hukuk yolları tıkanmıştır” dedi.

AİHM kararının gecikmiş olmasının telafisi imkansız zararlar doğurduğuna dikkat çeken Baydemir, Figen Yüksekdağ ve Nursel Aydoğan’ın milletvekilliklerinin talimatla düşürüldüğünü, Ferhat Encü ve Besime Konca’nın da aynı riskle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Tüm toplumsal kesimlerin ağır tehdit altında olduğunu söyleyen Baydemir, Nuriye ve Semih’in işlerine dönmek için 113 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlattı.

“6 milyonun iradesi baskı altında”

Baydemir, “Bugün baskı altında olan sadece parlamenterlerimiz değil, 6 milyon insanın iradesidir. Cezaevinde olan aynı zamanda örgütlenme hakkıdır, fikir hürriyetidir. AİHM’in koruduğu tüm haklar şu anda saldırı altındadır. AİHM’i bir an önce kararını açıklamaya davet ediyoruz. Bir kez daha AİHM önünde adalet çağrımızı yineliyoruz. Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz özgür oluncaya kadar, yani adalet teşkil edinceye kadar adalet yürüyüşümüzü, eşitlik ve özgürlük yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Daha fazla gecikme olmaksızın AHİM kararını açıklamalıdır” dedi.